Výlety, zábava a atrakce po ČR

Atrakce pro děti

Zoo, parky, zahrady

Zámky

Kam na výlet s dětmi dle oblastí - Atrakce pro děti, hrady a zámky, jeskyně, muzea a výstavy, aquaparky, koupaliště a lázně, bobové dráhy, skanzeny, zoo, přírodní parky, farmy a botanické zahrady, rozhledny a hvězdárny, zábavní parky, lanová centra, plavby na lodích !!!

Extra Zprávy - Leden 2017 - Prosinec 2024

15.04.2023 09:27

Brazilský ministr financí: Očekáváme, že se přiblížíme Číně

Brazilský ministr financí Fernando Haddad pohovořil se CGTN o jejich očekáváních a cílech. »Potřebujeme partnerství, abychom dosáhli světového míru, většího obchodu a pomohli znovu industrializovat Jižní Ameriku,« poznamenává, »a Čína může udělat spoustu věcí a splnit určitou roli« v různých otázkách.

CRI

14.04.2023 09:30

Jak by Spojené státy měly vysvětlit svým spojencům další »únik tajných informací«?

»S přítelem jako Spojené státy, kdo ještě potřebuje nepřátele?« Toto tvrzení bývalého předsedy Evropské rady Donalda Tuska bylo opět potvrzeno nejnovějšími událostmi týkajícími se úniku tajných informací Spojených států.

Od začátku března i dříve se na internetu postupně objevily americké dokumenty vojenského zpravodajství s vysokou důvěrností. Počet těchto dokumentů již překročil sto a obsah dokumentů je velmi výbušný, týká se hlubokého zasahování americké vlády do rusko-ukrajinského konfliktu, trvalého a těsného sledování vysokých představitelů Ukrajiny, Jižní Koreje a Izraele. Po měsíci šíření se »únik informací« z Pentagonu stal známý po celém světě a je považován za nejvážnější incident tohoto druhu od úniku informací WikiLeaks v roce 2013.

11. dubna místního času americký ministr obrany Lloyd Austin poprvé veřejně zmínil »únik informací« z Pentagonu, o kterém se sám dozvěděl až měsíc po úniku zpravodajských dokumentů. Ve stejné době američtí úředníci ve stavu úzkosti požádali, že je třeba nešetřit žádné úsilí k nalezení toho, kdo informace prozradil, což je ekvivalent nepřímého uznání autenticity uniklých informací, a destruktivního dopadu uniklého obsahu na americké spojence.

V uplynulých několika desetiletích je otevřeným tajemstvím, že Spojené státy provádějí nerozlišující sledování svých spojenců, ale tento poslední incident stále hluboce ubližuje americkým spojencům. Například v dokumentech existuje mnoho detailů o rusko-ukrajinském konfliktu, včetně plánu na útoky na jaře, podpory západních zemí Ukrajině a dalších. Kromě toho z uniklých dokumentů vyplývá, že Spojené státy prováděly všestranné sledování ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Americké médium CNN citovalo lidi kolem Zelenského, že Ukrajina je hluboce frustrovaná a naštvaná kvůli úniku informací. Navíc byly sledovány i izraelské soudní reformy a tajná jednání jihokorejských úředníků o tom, jestli Ukrajině poskytnout ničivé zbraně.

Je vidět, že Spojené státy do hloubky zasahovaly do rusko-ukrajinského konfliktu a snažily se ovládat vývoj situace, Spojené státy nevěří žádné zemi, včetně svých spojenců. Jak lídři spojenců, tak vývoj situace války, to vše jsou figurky v hegemonické šachové hře.

Analytici sdělili, že dopad úniku informací z Pentagonu tentokrát může překročit odhalení toho, že v roce 2013 byli sledováni lídři několika desítek zemí, včetně tehdejší německé kancléřky Angely Merkelové, a toho, že v roce 2021 dánské médium odhalilo, že Francie, Německo a Švédsko byly sledovány.

Proč jsou Spojené státy tak posedlé sledováním? Z historického hlediska, v hegemonickém myšlení Spojených států nikdy opravdu neexistoval koncept spojence. Jak řekl bývalý analytik americké zpravodajské agentury CIA Raymond McGovern, takzvaní spojenci USA jsou ve skutečnosti vazaly Spojených států. Od první světové války a druhé světové války už USA začaly monitorovat a cenzurovat. Po druhé světové válce USA prohlásily, že mohou spojencům poskytovat bezpečnostní ochranu a ekonomickou pomoc. Ale jak čas plynul válečná povaha a hegemonický přístup Spojených států stále více nesouhlasí se zájmy jejich spojenců a odstředivá síla spojenců je stále zřejmější.

S »neposlušnými« spojenci a se sobeckou mentalitou »absolutní bezpečnosti« USA zásadně upevnily kontrolu nad svým spojenci, stále jsou opatrní před každým jejich pohybem, a dokonce je využívají jako »nástroje« pro udržení své hegemonie. Monitorování se stále více stává »nezbytným prostředkem«.

Kromě toho sledování také slouží jako prostředek USA pro prosazování svých zájmů po celém světě. Bývalý vedoucí CIA James Woolsey připustil, že CIA pomohla společnosti Boeing získat důležitou saúdskoarabskou objednávku od společnosti Airbus.

Nicméně, ostří, které Spojené státy v posledních letech namířily proti svým spojencům, není pouze odposlouchávání. Fakta dokazují, že tváří v tvář americkému realismu a převažujícímu »egocentrismu« se loď přátelství mezi Spojenými státy a jejich spojenci často převrací. Lidé si musí vzpomenout na Kissingerova slova: »Být nepřítelem Spojených států je velmi nebezpečné, ale být spojencem Spojených států je ještě smrtelnější.«

CRI

14.04.2023 09:25

Francouzský prezident Emanuel Macron v čínské zahradě

Nedávno přijel do Čínské lidové republiky francouzský prezident Emanuel Macron. Byl přijat s nejvyššími poctami na vysoké úrovni. To znamená, že se počítá s tím, že váha a pozice francouzského prezidenta Macrona a Francie vůbec, na geopolitickém hřišti sehraje velmi významnou roli.

Čínský prezident Si Ťing Pching tuto návštěvu načasoval ve správný čas a následné kroky udělal velmi moudře. Proč? Protože Francie sice nemá v Evropě zas tak silnou ekonomiku oproti Německu a navíc se v současnosti potýká se s krizí politicko-sociální. Každodenní demonstrace nemají konce a přinášejí velké škody a rozpory ve společnosti. Střety mezi policií a demonstranty se vyhrotili opravdu natolik, že na obou stranách došlo dokonce k vážným újmám na zdraví.

Svět je vůbec takové Geo–tenzi a v procesech geopolitických změn, a tak nastal čas, utlumit zbytečné konfrontace na všech úrovních. Přes všechny krize je Francie významným členem Rady bezpečnosti OSN je nutno z této úrovně vést základní politické linie. Úspěch jednání byl velký. Podepsalo se například přibližně na čtyřicet bilaterálních a obchodních smluv.

Ukázalo se, že moudrost čínského prezidenta Si Ťing Pching, je mu vlastní. Dokázal to tím, že prezidenta Macrona před shrnutím jejich politického jednání, vzal na neformální prohlídku přenádherné čínské zahrady. Zde Macronovi poukázal na nadčasovost, náročnost a celistvou principiální architekturu a vlastní péči o zahradu. Také padlo, že je to nekonečný proces. A nechce-li někdo plýtvat energií jiných na zbytečně rozryté záhony a plochy, musí předvídat a pečovat o kouzlo zahrady s notnou dávkou prevence. Bez poctivé, zodpovědné práce a moudrého plánování se nedá dosáhnout dobré úrody. A tedy vize světlé budoucnosti světa.

Prezident Emanuel Macron sice nebyl na toto až tak důkladně připraven, o čemž svědčí jeho postoj se zkříženými rukami před prezidentem Si a také si schovával ruce do kapes, nicméně to vypadá, že pochopil význam neformálního setkání bez kravat na čínské zahradě. Macron totiž po příjezdu do Francie prohlásil, že chce-li Evropa být silná musí být nezávislá na USA. A tato základní, velmi důležitá myšlenka je klíčem k obratu evropské politiky. Uvidíme jak silný je Macron, když má za zády prezidenta Čínské lidové republiky a jak se mu bude dařit také spravovat nejen svou zahradu, ale i celkově Evropskou, dnes velmi zanedbanou a závislou, zahradu. Mír, sociální smír a ekonomický, energetický a ekologický růst tedy závisí od politické vůle lídrů v Evropě. Takže doufejme, že si také díky prohlídce z čínské zahrady, evropští lídři uvědomí, dříve nebo později, význam peče o takovou zahradu jako je Evropa a význam slova moudrost. A začnou jej konečně aplikovat v reálné politice a začnou skutečně řešit rovněž krizi na Ukrajině, na základě dvanácti bodového mírového plánu předloženého Čínou.

Roman Blaško

12.04.2023 08:55

Ekonomika kempování podporuje v Číně vznik nové formy spotřeby

V Číně poskytují obchodníci turistům nejen kempy, stany a jídlo, ale také organizují různé zábavní aktivity, jako jsou hudební večery u táboráku, venkovní promítání filmů a sporty, a dokonce poskytují vřelé a ohleduplné služby. Formy »stanů« mají také své vlastnosti: klasické stany, prosklené domy, jurty, obytná auta…

Popularita kempování vedla také k rozvoji souvisejících odvětví. Před rokem 2014 bylo v Číně jen několik stovek společností zabývající se kempováním. V posledních letech se jejich počet rychle zvýšil na více než 21 tisíc v roce 2021. Údaje z nejnovějšího průzkumu také ukazují, že velikost hlavního trhu čínské kempingové ekonomiky dosáhla v roce 2022 hodnoty 113,47 miliardy yuanů.

 

(pr)

12.04.2023 08:28

Nekompetence předsedkyně Parlamentu České republiky Markéty Pekarové Adamové

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky hlasovala tento týden o odvolání předsedkyně Parlamentu ČR. Vládní koalice předsedkyni Pekarovou přece jen ochránila zejména pro potřebu vlastních udržení politických pozic. Proč to však zmiňuji? Celý svět sledoval setkání, které proběhlo 20 – 22. března 2023 nejvyšších představitelů Čínské lidové republiky prezidenta a generálního tajemníka KSČ Si Ťing Pchinga a prezidenta Ruské federace Vladimíra Vladimíroviče Putina, někteří to sledovali s napětím, jiní s údivem, ale především Západ se značnou nelibostí.

Jestliže západní politici nepřijmou dávno predikovanou geopolitickou změnu z unipolárního světa na multipolární svět, utopí se ve svých nekoncepčních plánech, kde je jejich hlavním cílem udržet si za jakoukoli cenu svou pozici ve formátu Pax Amerikana, a tím pádem západní hegemonii v unipolárním systému řízení světa. Setkání ČLR a RF mělo tak vysokou úroveň, že už to víc ani nešlo. Se Si Ťing Pchingem přijeli všichni členové politbyra Komunistické strany Číny a představitelé vlády.

Na tento summit, jež má doslova dějinný význam, česká politická elita reagovala také různými způsoby. Když pomineme informační zpochybňování významu summitu ČLR a RF, aktivovala jako reakci na tento historický čínsko ruský summit, cestu na Tchaj-wan přímo s předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markétou Pekarovou Adamovou, o jejímž oprávněném odvolání z funkce se, bohužel neúspěšně, hlasovalo tento týden v Parlamentu ČR.

Kompetence moci reálně předsedkyně PS PČR Markéta Pekarová Adamová skutečně má, ovšem kompetenci jako schopnost znalostí politické technologie, má bohužel pro Českou republiku velmi nízkou, snad jen na komunální úroveň. Odletěla na tuto návštěvu na pokyny západních velmocí a s aktuálním cílem udělat vše proto, aby narušila vztahy Číny a Tchaj-wanu. Čína se však zastrašit nedá. Během pár let bude mít největší armádu světa, spolu s Ruskou federací ovládne vesmír ovládá už teď, z valné většiny rozvíjí střední a především automobilový průmysl a vytvořila si za poslední dvě pětiletky podmínky pro nezávislost na importu v subdodávkách. Disponuje z 80 % technologiemi na té nejvyšší úrovni. 

A jestliže z úrovně globální politiky Čína a Rusko koncepčně participují na řízení světa, bude to mít zcela konkrétní účinky, na nižší úrovně politiky až k samotnému domovu jednotlivých občanů. Právě i na tu komunální úroveň Markéty Pekarové Adamová. Neznalost a doslovná tupost této loutky Spojených států Amerických, kterou je předsedkyně PS PČR Pekarová, je také ostudou našich občanů.

Narušovat vztahy jednotné Číny, to se jednak nedělá, a potom je to snadnější než o vztahy dlouhodobě pečovat jako to dělá právě Čína a RF. Dlouhodobá stabilita kterékoliv země v politice znamená, že pokud nastává nepředvídaná krize na jakékoli úrovni a zejména ve sféře ekonomiky, tak velmoci to příliš nezasahuje. Což je vidět právě na sankcích uvalených na Ruskou federaci USA a Evropou.

Závěrem Pekarová nemá znalostní kompetence o tom, co vše to může znamenat a hlavně způsobit a hlavně poškodit v České republice. Velvyslanectví ČLR v ČR se vyjádřilo jasně: »Předsedkyně poslanecké sněmovny České republiky Markéta Pekarová Adamová ze svých vlastních zájmů trvala na takzvané návštěvě Tchaj-wanu, vážně porušila politický závazek České republiky pro jednu Čínu a úmyslně zničila politický základ čínsko-českých vztahů. Čínská strana to silně odsuzuje«. Jednoznačně tento Pekarové politický akt odsuzuji a považuji za úmyslné porušení závazků mezinárodních dohod mezi ČR a ČLR. V České republice je většina občanů, kteří si nepřejí žádné porušování mezinárodních dohod. Pekarová by měla za toto být nejen odvolaná, ale nést plnou odpovědnost za veškeré škody z toho plynoucí, jelikož to udělala záměrně a vědomě.

Roman Blaško

09.04.2023 09:55

„Politická show“ USA a Tchaj-wanu zaznamená rozhodný protiútok

6. dubna se vůdkyně čínského Tchaj-wanu Tsai Ing-wen (Cchaj Jing-wen) setkala s předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym během „tranzitu“ v USA. Po loňské návštěvě Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu se jedná o další politickou provokaci způsobenou americkou tchajwanskou aliancí, která vážně narušuje princip jedné Číny a ustanovení tří čínsko-amerických společných komunikací, vážně poškozuje suverenitu a územní celistvost Číny a vysílá špatný signál separatistickým silám „ tchajwanské nezávislosti“. Lidé si také uvědomují, že opakované pokusy úřadů Demokratické pokrokové strany „spoléhat na Spojené státy pro nezávislost“ a některých lidí ve Spojených státech usilovat o „omezování Číny prostřednictvím Tchaj-wanu“, jsou hlavní příčiny eskalace napětí v Tchajwanském průlivu.

Tchajwanská otázka je jádrem hlavních zájmů Číny, na základě politického základu čínsko-amerických vztahů a první krajní mezí ve vztazích mezi Čínou a USA, která nesmí být překročena. Nejdůležitějším principem pro správné řešení otázky Tchaj-wanu je dodržování principu jedné Číny. Tato zásada byla potvrzena usnesením Valného shromáždění OSN č. 2758 z roku 1973 a je všeobecně uznávanou základní normou v mezinárodních vztazích. V současné době 182 zemí po celém světě, včetně Spojených států, navázalo diplomatické vztahy s Čínou na základě principu jedné Číny.

Spojené státy se slavnostně zavázaly k principu jedné Číny. V prosinci roku 1978 obě strany zveřejnily tři čínsko-americké společné komunikace: „Vláda Spojených států amerických uznává postoj Číny, že existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je součástí Číny“, „Spojené státy americké uznávají vládu Čínské lidové republiky jako jedinou legitimní vládu Číny. V tomto bude americký lid udržovat kulturní, obchodní a další neoficiální vztahy s lidmi Tchaj-wanu.“ Bidenova administrativa od nástupu do úřadu opakovaně slíbila, že nebude podporovat „tchajwanskou nezávislost“ a nebude podporovat „dvě Čínu“ nebo „jednu Čínu a jeden Tchaj-wan“.

Slova a činy americké strany se však stále vzájemně odporují a drama provokování a překrucování principu jedné Číny se nadále rozvíjí. McCarthy se jako předseda Sněmovny reprezentantů a třetí nejvyšší politická osobnost Spojených států setkal s Tsai Ing-wen, což vážně považuji za vážné závazky USA vůči Číně a poškodilo to americkou důvěryhodnost. Jedná se o politickou provokaci, která záměrně posiluje oficiální výměny mezi USA a Tchaj-wanem a podporuje plán „pro Tchaj-wan a proti Číně“. To přinese velkou škodu míru v Tchajwanském průlivu, vztahům mezi Čínou a USA a mezinárodním pořádku.

Ve skutečnosti za tímto setkáním, které podkopává princip jedné Číny, mají obě strany sobecké úmysly a využívají o politický zisk. V americké politice měl McCarthy vždy silný protičínský postoj. V současné době je stranický boj ve Spojených státech zuřivý a atmosféra příštích všeobecných volebních sil. „Čínská otázka“ se stala nástrojem v soutěži obou stran. Republikán McCarthy chce nejen použít Tchaj-wan, aby sklízel politické výhody, ale má také v úmyslu přenést „potíže“ tím způsobené na demokratickou vládu.

Z pohledu tchajwanských orgánů Tsai Ing-wen při „tranzitu“ ve Spojených státech a setkání s McCarthym tentokrát nejen propaguje návrh „tchajwanské nezávislosti“ a hledá podporu amerických protičínských sil, ale také má v úmyslu „přidat se do dramatu“. V roce nakonec utrpěla Demokratická pokroková strana katastrofální porážku ve volbách „devět v jedněch“ na Tchaj-wanu. Tsai Ing-wen, která jednoho příštího roku odstoupí, chce na straně využít „tranzit“ k posílení dynamiky Demokratické pokrokové strany ve Spojených státech, a na druhé straně se snaží pevně držet Spojené státy a usilovat o tzv. záruky vnější bezpečnosti, které podpoří „tchajwanskou nezávislost“.

Z toho lze vidět, že setkání McCarthyho a Tsai Ing-wen je spíše „politická show“, kde každý má své vlastní unikátní myšlenky a navzájem využívají toho druhého. Washington zachází s Tchaj-wanem pouze jako s „bankomatem“ pro americké obchodníky se zbraněmi jako „pěšákem“, který brání rozvoji a pokroku Číny, čemuž obětuje zájmy a blahobyt tchajwanského lidu.

V poslední době USA rozšířily takzvaný plán „zničení Tchaj-wanu“, který hrozí zničením tchajwanských polovodičových zařízení v případě útoku na Tchaj-wan. To způsobilo rozruch na ostrově. Média na ostrově kritizovala americkou stranu za to, že chtějí dělat věci, které jsou nerozumné a „z podstaty nedůvěryhodné“, chtějí „obětovat“ tchajwanskou šachovou figurku a Tsai Ing-wen prodává Tchaj-wan, aby sloužila americkým zájmům… Během „ tranzitu“ Tsai Ing-wen protestovalo ve Spojených státech velké množství zahraničních Číňanů proti „tchajwanské nezávislosti“. Nesčetní zrádci jistě skončí na pranýři historické hanby!

Tchaj-wan je čínský Tchaj-wan a řešení této otázky je odpovědností samotného čínského lidu. Bez ohledu na to, jak se Spojené státy a Tchaj-wan předvádějí, nemůže změnit historické a právní skutečnosti, že Tchaj-wan patří Číně, nemůže bránit historickému trendu úplného sjednocení Číny a nemůže to otřást celkovou situací toho, že drtivá většina zemí na světě uznává a podporuje princip jedné Číny.

Čína již učinila prohlášení a pevně se staví proti alianci mezi USA a Tchaj-wanem a přijme rozhodná protiopatření. Nikdo by neměl podňovat silné odhodlání, pevnou vůli a silnou schopnost čínského lidu bránit národní suverenitu a územní celistvost! (KL)

CRI

08.04.2023 09:35

Rozhovor na vysoké úrovni: Rozhovor s malajským premiérem Anwarem Ibrahimem

Datum rozhovoru: 1. dubna 2023

Datum vysílání: 7. dubna 2023

Místo rozhovoru: Peking

Jazyk: angličtina

Reportérka: Zou Yun (Cou Jün)

Na první návštěvě Číny po nástupu do premiérské funkce vyjadřuje očekávání společného budování společenství osudu mezi Čínou a Malajsií. Věnuje pozornost záležitosti likvidace chudoby a domnívá se, že čínské úspěchy v boji proti chudobě jsou „bezprecedentní v historii“. Vysoce oceňuje globální civilizační iniciativu a říká, že země světa patří k velké rodině. Staví se proti politizaci vědecko-technické otázky a domnívá se, že vědecko-technické pokroky nejsou hrozbou, ani nejsou způsobem pro kontrolu na jiné země. Následuje Rozhovor na vysoké úrovni: Rozhovor s malajským premiérem Anwarem Ibrahimem.

CRI

06.04.2023 23:58

Sedmnácti-obloukový most a Sučouská ulička v Letním paláci

Letní palác harmonicky sloučil do jednoho celku člověkem vytvořené scenérie a přírodu. Je mistrnou ukázkou čínského zahradního umění a silným symbolem světové civilizace.

02.04.2023 10:19

Bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun si vzal za motto čínské přísloví

Bývalý generální tajemník OSN a současný předseda Boao fóra pro Asii (BFA) Pan Ki-mun v rozhovoru pro China Media Group (CMG) uvedl, že si za jedno ze svých osobních mott zvolil staré čínské přísloví.

 

02.04.2023 09:29

Hledání pravé Ameriky: Od léku proti bolesti k nejsmrtelnější americké droze

V posledních dvou desetiletích se závislost na opioidech stala jednou z nejzávažnějších epidemií ve Spojených státech. Podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemřelo v roce 2022 v USA na předávkování drogami 110 236 lidí, což představuje další ohromující rekord.
 

Extra Zprávy - Leden 2016 - Prosinec 2016

15.12.2016 16:02

Průvodce ski areály: Špindlerův Mlýn (Krkonoše)

Zdroj: www.cestovinky.cz

Ski areál Špindlerův Mlýn má dvě části – areál Svatý Petr a areál Medvědín – Horní Mísečky i několik dalších, menších. Nachází se ve východních Krkonoších a patří k nejoblíbenějším areálům v České republice a obecně ho považujeme za nejvýznamnější u nás.

Datum článku : 14.12.2016

 

09.12.2016 14:45

Bude se otevírat největší hotel na světě!

Zdroj: www.cestovinky.cz

Pokud hádáte, největší hotel na světě bude v Dubai či USA, pletete se. Výstavba nového největšího hotelu světa s 10.000 lůžky je plánována nedaleko poutního místa Mekky v Saúdské Arábii.

Datum článku : 9.12.2016

 

28.11.2016 15:54

Argiroupoli - nenápadná vesnička, která třikrát přežila úplné zničení

Zdroj: www.cestovinky.cz

Místo, kde na Krétě bouřila historie? Většina lidí by nejspíš skončila u mínojského paláce Knossos. Málokdo tuší, že stejně dramatické bitvy o život a živobytí se odehrávaly i ve zdánlivě nudných vesnicích v kopcovitém srdci ostrova. Argiroupoli je jedním z těchto zajímavých míst Kréty s krvavou minulostí.

Datum článku : 28.11.2016
 

 

21.11.2016 20:14

Ostrý první týden na Srí Lance a korupce jako hrom

Zdroj: www.cestovinky.cz

Přijde mi to trochu divné, ale už budeme na Srí Lance skoro týden. Na spoustu věcí zírám jako z jara. Na druhou stranu už tu máme svého bagetáře, svého distributora banánů a masérku, které půjdem nejspíš brzo na svatbu. A můj muž už má věrnostní kartičku do nedalekého obchoďáku. Ne všechno ale jde tak hladce.

Datum článku : 21.11.2016

 

03.11.2016 15:54

Vlakem až na střechu světa – Vydejte se do Tibetu!

Zdroj: www.cestovinky.cz

Tibet, magická země nad oblaky, byl donedávna pro jen těžko dostupným místem. Dnes se můžete do této svérázné země bojující o nezávislost a zachování dávných kultur vydat nejen letadlem, ale zažít i unikátní dvoudenní cestu moderním vlakem po nejvyšší železnici světa.

Datum článku : 03.11.2016

 

Extra Zprávy - ROK 2015

17.12.2015 18:32

Zázvorové pivo ve 2 874 metrech - čepují ho na kopci vedle nejvyšší hory jihu Afriky

Zdroj: www.cestovinky.cz

Thabana Ntlenyana, nejvyšší hora státu Lesotho a obecně i celých Dračích hor, se nachází ve výšce 3 482 m. A 608 m od ní níže leží také nejvýše položený africký hostinec Sani Top Chalet, kde zázvorové pivo klidně zaplatíte kreditkou VISA či MasterCard.

Datum článku : 17.12.2016

 

13.12.2015 15:32

Gambijci rozdávají za peníze víc než úsměv. Evropanky o tom vědí své

Zdroj: www.cestovinky.cz

Zdá se, že vůbec nejoblíbenější je Gambie u Britek ve středním věku. Do země úsměvů, jak se nudli zakousnuté do Senagalu přezdívá, jezdí většinou samy. Strach ale nemají, mladí Gambijci je rádi ochrání.

Datum článku : 13.12.2016

 

11.12.2015 15:29

Grenada umí ukázat, co je ráj, ale i hurikán

Zdroj: www.cestovinky.cz

Jeden z nejmenších nezávislých států na světě se ke své svobodě musel pořádně probojovat. Místa jako z kýčovité pohlednice kdysi smáčela krev. Dnes je přebila vůně koření, rumu a sem tam i přicházející bouře. Ale pořádné.

Datum článku : 11.12.2016

 

09.12.2015 17:47

11 důvodů, proč je Turecko lepším místem k životu než Česko

Zdroj: www.g.cz

Dnes je Turecko hospodářsky na stejné úrovni jako třeba Bulharsko, Rumunsko nebo Lotyšsko – a to Turci v práci tráví méně času a mají vyšší produktivitu než Češi. Turecko nás rychle dotahuje a brzy Čechy ekonomicky předběhne. To se pak budeme divit!

Datum článku : 09.12.2016

 

03.12.2015 15:47

Zuckerberg dá 99 % majetku na charitu! Kdo z miliardářů je takhle štědrý?

Zdroj: www.g.cz

Není jich zrovna málo, takže jsme náš žebříček největších chlebodárců z dřívějška trochu aktualizovali. Všichni rozdávají minimálně půlku svého jmění! Zuckerberg moc dobře ví, že si potřebuje nějakou tou charitou vylepšit image. Proto věnoval necelou miliardu na rozvoj mladých talentů v Silicon Valley.

Datum článku : 03.12.2016

 

01.12.2015 17:02

Komunistický Kesong: Město, kde se smířili nepřátelé

Zdroj: www.cestovinky.cz

Kesong, to jméno zní pro české uši poněkud zvláštně. Však se také nachází v jedné z nejzvláštnějších zemí světa, Severní Koreji. V tomto státě musí turista ze Západu absolvovat všechny výlety pouze s průvodcem, ani jedno z tamních nejzajímavějších míst – Kesong – není výjimkou.

Datum článku : 01.12.2016

 

25.11.2015 18:52

Felix Romuliana: Před 62 lety se ze země „vyloupl“ div pozdní římské doby

Zdroj: www.cestovinky.cz

Dle slov archeologů se jedná zřejmě o nejdůležitější památku z pozdní fáze existence římského impéria. Komplex chrámů a paláců Felix Romuliana leží na východě Srbska, 11 km od města Zaječar. Od roku 2007 je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Datum článku : 25.11.2015

 

11.11.2015 18:44

Národní park Pirin: 176 jezer, 500 let staré borovice a pár kádí červeného pro Churchilla

Zdroj: www.cestovinky.cz

Na jihozápadě Bulharska se nachází pohoří Pirin se stejnojmenným národním parkem. Alpské klima pod majestátními horskými vrcholky a nádherná panenská příroda. Ta je tvořena hlubokými kotlinami s ledovcovými jezery, vápencovými jeskyněmi a divokými lesy. Od roku 1983 ji najdeme na seznamu UNESCO.

Datum článku : 11.11.2015

 

09.11.2015 18:40

Z domu ve finském Beverly Hills se stalo muzeum hudebního génia

Zdroj: www.cestovinky.cz

Největší Čech je Jára Cimrman. Tedy alespoň podle celostátní ankety, z níž byl pro údajnou neexistenci vyřazen. Na osmém místě finské obdoby této ankety skončil Jean Sibelius, světoznámý skladatel vážné hudby. Hudebník žil  a skládal 53 let v domě, které dnes slouží jako jeho muzeum.

Datum článku : 09.11.2015

 

03.11.2015 18:30

Ježíšova řeka Jordán končí v jednom z nejslanějších jezer světa

Zdroj: www.cestovinky.cz

Je dlouhá "jen" 251 km a podle biblických legend se přes ní dá dostat do země zaslíbené. Protéká slavným Galilejským jezerem a ústí do Mrtvého moře. Celkově od počátku v libanonských horách klesne o 951 metrů. A od roku 1922 je hraniční čárou mezi Jordánském a Izraelem.

Datum článku : 03.11.2015
Zdroj: www.cestovinky.cz

Je dlouhá "jen" 251 km a podle biblických legend se přes ní dá dostat do země zaslíbené. Protéká slavným Galilejským jezerem a ústí do Mrtvého moře. Celkově od počátku v libanonských horách klesne o 951 metrů. A od roku 1922 je hraniční čárou mezi Jordánském a Izraelem.

Datum článku : 03.11.2015

 

01.11.2015 16:00

9 zasněných pohledů na okolí zámku Karlova Koruna u Chlumce nad Cidlinou

Zdroj: www.g.cz

K podzimu patří barevné listí, procházky v přírodě a také chov zvěře. Podívejte se, jak vypadá obora šlechtického rodu Kinských z výšky. Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Úžasný barokní zámek, na jehož realizaci se podílel slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel a neméně slavný stavitel František Maxmilian Kaňka.

Datum článku : 17.12.2015

 

29.10.2015 19:19

7 důvodů, proč se vydat v zimě na Jamajku

Zdroj: www.g.cz

Jamajka je malý ostrov v Karibiku. Pulzující i poklidný. Klidný i divoký. Neopakovatelný. Skutečný tavící kotlík různých vlivů a kultur. Země tří R – reggae, rumu a rastafariánství – má co nabídnout jak vyznavačům all inclusive radovánek tak i nezávislým cestovatelům.

Datum článku : 29.10.2015

 

27.10.2015 19:25

Les mrtvých Skogskyrkogarden: Když povýšíte hřbitov na umění

Zdroj: www.cestovinky.cz

V jižní části Stockholmu fascinuje turisty, ale i místní obyvatele. Řeč je o tak trochu neobvyklém hřbitově. Švédský Skogskyrkogarden čili lesní hřbitov je působivou a harmonickou koexistencí dvou mocných sil – spontánní přírody a umělecké vize člověka. Proto se také od roku 1994 řadí mezi chráněné památky organizace UNESCO.

Datum článku : 27.10.2015

 

21.10.2015 19:27

Súr: 1000 let ústně předávané tajemství unikátních lodí

Zdroj: www.cestovinky.cz

Na severovýchodě Ománu leží překrásné rybářské městečko Súr. Odsud prý na svých 7 heroických výprav vyplouval legendární námořník Sindibád. Pokud je to pravda, pak jistě plul na lodi jménem dau (dhow). Súr je totiž jediné místo v zemi, kde dnes přežívá jejich výroba. A třeba i plul kolem „konce světa“, kde mají obrovskou želví porodnici.

Datum článku : 21.10.2016

 

13.10.2015 19:30

Ve druhém největším klášteře v Gruzii šlapou. Víno

Zdroj: www.cestovinky.cz

Působivý Alaverdský klášter z 6. století leží v regionu Kachetie ve východní Gruzii. Mezi jeho zdmi se nachází i místní katedrála z 11. století - s 55 m do výšky čnějící kupolí se 16 okny. A od roku 1011 zde skromní mniši už celá staletí udržují půvabnou tradici - 100% ruční výrobu vína v Gruzii zvanou "kvevri". 

Datum článku : 13.10.2015

 

09.10.2015 19:33

Na Tarawě se lidé zabíjeli po tisících, dnes je z atolu tichomořský ráj

Zdroj: www.cestovinky.cz

Rakety létají z kanónů a hvízdají ve vzduchu, země je rozrytá, ozývá se sténání umírajících. Tarawa se bohužel zařadila mezi místa, kde se odehrávaly nejtěžší střety amerického a japonského loďstva za druhé světové války. Dnes je bojiště zase idylickým tichomořským rájem a místem pro odpočinek při letní dovolené.

Datum článku : 09.10.2015

 

TOPlist

Blog

31.01.2023 22:19

Lidé budou k pandemii vždycky přistupovat podle svých potřeb

»Lidé budou vždycky ke covidu přistupovat ze svého úhlu pohledu, budou respektovat ta nařízení, která budou považovat za přiměřená svým potřebám. Pokusit se prostřednictvím pandemie omezit lidská práva způsobem, kterým se o to některé vlády pokoušely, nebude trvale možné.« Tak...

Vyhledávání


 

HLAVNÍ MENU - TIPY NA VÝLETY

     Výlety a atrakce  

    Recepty - menu 

         Koktejly - menu   

      Zábava - menu      

    Ubytování po ČR 

 

NEJNOVĚJŠÍ VÝLET - Hrad Kost

 

 

 

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY - TIRAMISU ROLÁDA S AMARETTEM

 

Anketa

KTERÉ PIVO MÁTE RÁDI !!!!

PILSNER URQUELL (1 110)
9%

STAROPRAMEN (833)
7%

KOZEL (864)
7%

KRUŠOVICE (822)
7%

GAMBRINUS (1 536)
13%

BERNARD (1 582)
13%

SVIJANY (895)
8%

ZLATOPRAMEN (850)
7%

BRANÍK (857)
7%

BIRELL (1 418)
12%

REGENT (953)
8%

Celkový počet hlasů: 11720

ATRAKCE PRO DĚTI A ZOO A ZÁBAVNÍ PARKY

 Severní Morava  

 

 

NEJNOVĚJŠÍ PLACENÝ VÝLET - PAPILONIA - MOTÝLÍ DŮM - stovky živých exotických motýlů

Danky Mňamky - Hlavní jídla

ŠPANĚLSKÉ PTÁČKY S RÝŽÍ

ŠPANĚLSKÉ PTÁČKY S RÝŽÍ

Ingredience: 600 g hovězí roštěné (vysoký roštěnec) 1 – 2 lžíce hladké mouky 5 velkých cibulí Plnotučná hořčice Salám nebo párek Vejce uvařené natvrdo Okurky v láku Olej, Sůl, Pepř   Příprava:  Stejně jako u roštěné, můžeme tady zvolit úspornější variantu a použít hovězí...

ZELENINOVÉ LEČO Z TROUBY

ZELENINOVÉ LEČO Z TROUBY

Ingredience: 5 kvalitních špekáčků (oloupat a nakrájet na půlkolečka) 100g libovější anglické (na proužky, dala jsem staročeský špek) 1 středně velká cibule (na kostičky) 2 lžíce sádla 1 mladá cuketka i se slupkou (na čtvrtkolečka) 2 červené papriky (na proužky) 2 žluté papriky (na...

SMAŽENÝ SÝR

SMAŽENÝ SÝR

Ingredience: 4 plátky 1cm vysoké sýru Eidam 4 lžíce Hladká mouka 4-6 lžic strouhanky 2 vejce Olej   Příprava:  Tvrdý sýr Eidam , nakrájíme na plátky. Poté obalíme sýr v hladké mouce, v rozšlehaném osoleném vajíčku a nakonec ve strouhance. Ještě jednou to zopakujeme, abychom...

CUKETOVÉ HALUŠKY S CIBULKOU A UZENÝM MASEM

CUKETOVÉ HALUŠKY S CIBULKOU A UZENÝM MASEM

Ingredience: Halušky: 1 středně velká cuketa (cca 300g) 1 vejce 2 lžíce Solamylu 8 vrchovatých lžic hladké mouky 1 lžička soli 1 lžička sušeného česneku   Na toto množství stačí: cca 150g uzeného masa, anglické slaniny nebo špeku 1 středně velká cibule 2...

Mleté koule v houbové omáčce

Mleté koule v houbové omáčce

Ingredience: 400 g mletého masa mix 1 větší šalotka 1 vejce 1 lžíce bramborového škrobu 2 lžíce studené vody sůl, pepř 1 cibule 2 lžíce hladké mouky 200 g zakysané smetany vývar nebo voda 2 hrsti sušených hub mletý kmín 3 kuličky nového...

SALÁMOVO-SÝROVÝ ŠPÍZ S BRAMBOROVOU KAŠÍ

SALÁMOVO-SÝROVÝ ŠPÍZ S BRAMBOROVOU KAŠÍ

Ingredience: Špízy: 3 kvalitní špekáčky (můžeme použít třeba i šunku nebo jakýkoliv měkký salám) 400g Eidamu vcelku hladká mouka vejce, strouhanka olej na smažení bramborová kaše   Příprava:  Miluju smažená jídla, a protože jsem v téhle domácnosti jediná kuchtička, vařím, co...

Masové kuličky s koprem na mrkvi a řapíkatém celeru

Masové kuličky s koprem na mrkvi a řapíkatém celeru

Ingredience: 500 g mletého vepřového masa 1 cibule najemno nakrájená 1 střední uvařená brambora (nastrouhaná najemno) 1 vejce 3-4 lžíce nasekaného čerstvého kopru 2 lžičky hořčice cca 50 ml studené vody nebo mléka hrst strouhanky sůl, pepř hladká mouka na...

Ondráš pečený v troubě

Ondráš pečený v troubě

Ingredience: 500-600 g brambor 2 kuřecí prsa 2 menší vejce 1 Hermelín menší cibule 5-6 stroužků česneku cca 50 ml horkého mléka cca 2 lžíce hladké mouky cca 2 lžíce strouhanky majoránka, kmín pepř, sůl majoránka, sádlo   Příprava:  Kuřecí prsa rozřízneme...

TVARŮŽKOVÉ PLACIČKY

TVARŮŽKOVÉ PLACIČKY

Ingredience: 200g olomouckých tvarůžků (klasických českých z Loštic, nevyzrálých, aby se daly dobře strouhat) 200g předem uvařených a vychladlých brambor 500g měkkého tvarohu ve staniolu 4 vejce drcený kmín, sůl asi 1 hrnek hrubé mouky mimo to sádlo na...

Dvojí houbovka

Dvojí houbovka

Ingredience: 400 g žampionu 2 hrsti sušených hub 1 cibule lžíce másla 2 lžíce ne (moc plné) hladké mouky hrnek drůbežího vývaru + mléko 100 g zakysané smetany mletý kmín 4 kuličky nového koření sůl, pepř   Příprava:  Drobně nakrájenou cibuli orestujeme na...

Zelenina v omáčce s jogurtem

Zelenina v omáčce s jogurtem

Ingredience: 2 velké mrkve 1/2 sáčku mražených fazolek 1/2 hrnku mraženého hrášku cca 10 cm pórku (bílá část) 150 g bílého hustého jogurtu (měla jsem 10%) lžíce másla vrchovatá lžíce hladké mouky zeleninový vývar nebo voda mléko podle potřeby 4 kuličky nového koření cukr...

Smažák - smažený sýr

Smažák - smažený sýr

Ingredience: 250 g sýru (měla jsem Eidam 45%) 100 g tvarůžek nebo nivy 2 vejce 1-2 lžičky nakládaného pepře strouhanka pepř a chilli podle chuti olej na smažení   Příprava:  Sýry nastrouháme najemno. Přidáme vejce, pepř a koření podle chuti. V ruce...

Sýrový koláč à la pizza

Sýrový koláč à la pizza

Ingredience: 1 mozzarella bez nálevu 80-100 g goudy nebo cheddaru 1 vejce 1 rovná lžíce strouhanky špetka soli špetka oregana špetka sušeného česneku omáčka na pizzu nebo dobrý kečup rajčata, šunka, paprika bazalka, oregano strouhaný sýr co kdo má...

PLNĚNÉ KLOBOUČKY MLETÝM MASEM S BRAMBOROVOU KAŠÍ

PLNĚNÉ KLOBOUČKY MLETÝM MASEM S BRAMBOROVOU KAŠÍ

Ingredience: 400 g mletého masa 10-15 ks masáků/růžovek (mohou se použít i žampiony) 1 menší cibule 1 vrchová lžička soli 100 ml vody 1 stroužek česneku Špetka mleté sladké papriky Mletý kmín Majoránka Pepř Strouhaný tvrdý sýr (Eidam, nebo Gouda) Olej   Příprava:  Na...

Omáčka z klouzků s hrnkovými knedlíky

Omáčka z klouzků s hrnkovými knedlíky

Ingredience: cca 500 g (i více) klouzků 1 větší cibule 150 g zakysané smetany 1 lžíce sádla nebo másla 1 lžíce hladké mouky 4 kuličky nového koření 1 bobkový list mletý kmín zeleninový vývar ocet podle chuti cukr podle chuti kdo má rád, přidá...

Lehce pikantní guláš z bedel

Lehce pikantní guláš z bedel

Ingredience: cca 600 g bedel 3-4 stroužky česneku 1 rovná lžíce uzené papriky 1/2 lžičky pálivé papriky 1 plná lžíce hladké mouky vývar nebo voda (ale vývar dodá chuť) celý kmín, sůl čerstvě mletý pepř 1 rovná lžíce sladké papriky 100 g špeku 1 velká...

Mrkvová omáčka s kousky uzeného kuřete

Mrkvová omáčka s kousky uzeného kuřete

Ingredience: 400 g mrkve 2 uzené stehna 1 cibule 1 lžíce hladké mouky plátek másla 100 g smetany (kysaná nebo sladká podle chuti) 3 kuličky nového koření 1 bobkový list pár kapek z limetky (nemusí být) cukr podle chuti malá špetka muškátového...

ZELENINOVÉ LEČO S VAJÍČKEM A KLOBÁSKOU

ZELENINOVÉ LEČO S VAJÍČKEM A KLOBÁSKOU

Ingredience: 1 ks pikantní klobásy 250 g rajčata 250 g papriky 2 lžíce sádla nebo oleje 1 velká cibule 1 stroužek česneku 4 vejce Sůl Pepř   Příprava:  LEČO, k jeho přípravě jsou zapotřebí tři základní suroviny –rajské, papriky a cibule...

Tvarůžkoví rarášci

Tvarůžkoví rarášci

Ingredience: 2 kuřecí prsa 1 tvarůžky (125 g) 3-4 vejce (podle velikosti) cca 3 - 4 lžíce solamylu 1 jarní cibulka 2 lžičky sojové omáčky 2 lžičky hořčice 1 lžička sušeného česneku 1 lžička mleté papriky sůl, pepř, olej   Příprava:  Kuřecí maso a cibulku...

Rychlé řízečky ze sýru a rohlíků

Rychlé řízečky ze sýru a rohlíků

Ingredience: 200-250 g strouhaného sýru (dala jsem čedar a goudu) 3 vejce 2 starší rohlíky 50 g šunky strouhanka sůl, pepř, olej   Příprava:  Rohlíky nakrájíme na kostičky a smícháme s rozšlehanými vejci. Ze směsi tvarujeme menší řízečky a obalujeme ve...

"JEŽCI" Z MLETÉHO MASA A LETNÍ BRAMBOROVÝ SALÁT S OKURKOU

"JEŽCI" Z MLETÉHO MASA A LETNÍ BRAMBOROVÝ SALÁT S OKURKOU

Ingredience: Maso:  1kg mletého masa (mix hovězího a vepřového) 1 balení čínských nudlí (200g, takové ty hóóódně tenké dlouhé špagátky, na sílu jako naše vlasové nudličky) koření na mleté maso dle chuti 1 vejce sůl, olej na smažení   Salát:  den předen uvařené brambory ve...

HOVĚZÍ S RAJSKOU OMÁČKOU A TĚSTOVINAMI

HOVĚZÍ S RAJSKOU OMÁČKOU A TĚSTOVINAMI

Ingredience: 600 g hovězí krk, nebo pero 2 - 3 lžíce sádla 1 balení rajčatová šťávy 1 malý rajčatový protlak 1 – 2 lžíce hladké mouky 2 malé cibule Bobkový list Nové koření Celý pepř Cukr Sůl   Příprava:  V hrnci v osolené vodě si uvaříme hezký kousek hovězího masa...

Slaninové válečky pečené na pórkových bramborách

Slaninové válečky pečené na pórkových bramborách

Ingredience: 500 g mletého masa mix delší plátky slaniny na zabalení 1 vejce 1 střední syrová brambora nastrouhaná najemno menší cibule 2-3 stroužky utřeného česneku hrst strouhanky sůl, pepř mletá paprika mletý kmín brambory pórek (hodně) 1 paprikový lusk máslo nebo...

Smetanové kysané zelí

Smetanové kysané zelí

Ingredience: 500 g kysaného zelí 100 ml smetany na šlehání 1 cibule 2 lžíce cukru 2 lžíce hl. mouky lžíce sádla cca 400 ml drůbežího vývaru sůl, pepř 3 kuličky nového koření bobkový list mletá paprika   Příprava:  Na sádle zpěníme nakrájenou cibuli....

Tvarohovo-strouhankové knedlíčky s ovocnou omáčkou

Tvarohovo-strouhankové knedlíčky s ovocnou omáčkou

Ingredience: 500 g tvarohu v kostce 140 g jemné strouhanky 2 menší vejce 2 lžíce cukru 4 lžíce rozpuštěného másla špetka soli 300 g borůvek 200 g jahod 250 ml smetany 31% cca 1 lžíce vanilkového pudinku cukr podle chuti a kyselosti ovoce špetka...

Mleté kuličky dušené v mrkvi

Mleté kuličky dušené v mrkvi

Ingredience: 400 g mletého vepřového masa 1 vejce 1 větší šalotka 2 stroužky česneku 1/2 hrnku bílých burizonů 2-3 lžíce strouhanky sůl, pepř, mletý kmín olej na smažení 500 g mrkve 1 červená paprika 1 větší šalotka 1 lžíce hladké mouky cca 300 ml...

Pivní vepřové plátky na zelenině

Pivní vepřové plátky na zelenině

Ingredience: 600 g vepřových plátků (krkovice, kýta) 1 velká cibule 5-6 stroužků česneku 200 ml světlého piva 400 g sekaných rajčat (konzerva) 2 mrkve 1 menší cuketa 2 lžíce hrubozrnné hořčice 2 lžíce oleje špetka cukru a chilli sůl,pepř snítka...

MASOVÉ KULIČKY NA ŠVÉDSKÝ ZPŮSOB S BRAMBOROVOU KAŠÍ

MASOVÉ KULIČKY NA ŠVÉDSKÝ ZPŮSOB S BRAMBOROVOU KAŠÍ

Ingredience: Kuličky: cca 800g mletého masa (mix hovězí a vepřové) 1 cibule (nadrobno) olej 1/2 hrníčku strouhanky 1 vejce špetka muškátového oříšku sůl, pepř   Omáčka:  1 cibule (nadrobno) 50g másla 40g hladké mouky 600ml hovězího vývaru (já dala vodu a 1/2 kostky...

JAHODOVÉ KNEDLÍČKY Z TVAROHOVÉHO TĚSTA SE ZAKYSANOU SMETANOU

JAHODOVÉ KNEDLÍČKY Z TVAROHOVÉHO TĚSTA SE ZAKYSANOU SMETANOU

Ingredience: 250g měkkého tvarohu ve staniolu 70g změklého másla 70g dětské krupičky 70g hladké mouky 1 vanilkový cukr špetka soli citronová kůra (dala jsem 1/2 sáčku Finesse - citronová kůra s fruktózou od dr. Oetkera) mimo to ovoce dle chuti (u nás byly jahody) oslazená zakysaná...

HOLANDSKÝ ŘÍZEK S BRAMBOROVOU KAŠÍ

HOLANDSKÝ ŘÍZEK S BRAMBOROVOU KAŠÍ

Ingredience: 1 kg mletého masa 1 lžíce soli 1 lžíce cukru 200 ml vody 200 g tvrdého sýra (Eidam, Gouda nebo i jiný) 8-10 lžic strouhanky 4-6 lžic hladké mouky 2-3 vejce Pepř   Příprava:  Do mletého masa přidáme lžíci cukru a soli, přilijeme 200 ml vody, vše dobře promícháme...

Rychlé halušky z jogurtu

Rychlé halušky z jogurtu

Ingredience: 150 g bílého jogurtu 1 vejce 5-6 lžic polohrubé mouky na špičku nože kypřícího prášku sušený libeček sůl zelí, slanina nebo brynza   Příprava:  Nejdříve dáme vařit osolenou vodu, protože je to rychlovka. Jogurt, vejce, mouku, sůl, libeček a...

KUŘECÍ KARI PLACIČKY S CUKETOU

KUŘECÍ KARI PLACIČKY S CUKETOU

Ingredience: 3 velké kuřecí stehenní řízky (na drobnější kostičky) 1 středně velká cibule (nadrobno) 1 malá cuketa (cca 250g, nahrubo nastrouhat i se slupkou) 5 vajec 1 lžíce sušené majoránky 1 lžička kari koření 1 lžička mleté sladké papriky (dala jsem zauzenou) 1 lžička Magi 1 lžička...

TELECÍ ZÁVITKY NA HRUBOZRNNÉ HOŘČICI

TELECÍ ZÁVITKY NA HRUBOZRNNÉ HOŘČICI

Ingredience: Cca 1kg telecího masa (měla jsem karé) plátky anglické slaniny 1 hrubozrnná hořčice sůl, mletý černý pepř 1 kostka Masoxu sojová omáčka hladká mouka voda   Příprava:  Telecí karé není příliš vysoké, proto jsem řezala vždy 1cm silný plátek, ale nedokrojila až na...

KARBANÁTKY PEČENÉ V TROUBĚ

KARBANÁTKY PEČENÉ V TROUBĚ

Ingredience: Karbanátky:  Cca 1500g mletého masa (mix vepřového a hovězího) 2 středně velké cibule (nadrobno) 5 stroužků česneku (prolisovat) 4 lžíce plnotučné hořčice 4 lžíce ostrého kečupu 1 lžíce sušené majoránky sůl, mletý černý pepř 2 lžičky směsi koření na mleté maso 2...

PEČENÁ VEPŘOVÁ LÍČKA A BRAMBOROVÉ PYRÉ

PEČENÁ VEPŘOVÁ LÍČKA A BRAMBOROVÉ PYRÉ

Ingredience: Maso:  Cca 1kg vepřových líček 1 středně velká cibule (nadrobno) 3 stroužky česneku (nadrobno) 1/2 lžičky mletého chilli 1 lžíce medu 250ml světlého piva 250ml masového vývaru sůl, mletý černý pepř sušený česnek 1 lžička drceného...

SÝROVÉ BULKY

SÝROVÉ BULKY

Ingredience: 225ml vlažné vody 45ml oleje 420g hladké mouky 1 lžička cukru 1 a 1/2 lžičky soli 15g čerstvého droždí 1 vejce na potření tvrdý sýr strouhaný nebo plátky (já použila obyč. strouhanou "třicítku")   Příprava:  Těsto zpracováno a vykynuto v pekárně. Vykynuté...

ŠPÍZY Z KUŘECÍCH SRDÍČEK A ŠŤOUCHANÉ BRAMBORY S ČERSTVÝMI BYLINKAMI

ŠPÍZY Z KUŘECÍCH SRDÍČEK A ŠŤOUCHANÉ BRAMBORY S ČERSTVÝMI BYLINKAMI

Ingredience: Špízy:  500g chlazených kuřecích srdíček (očistit, omýt a osušit) cca 6 stroužků česneku (na silné plátky) čerstvá bazalka sůl, čerstvě mletý čtyřbarevný pepř olej nebo sádlo na smažení šťouchané brambory   Příprava:  Srdíčka vložíme do misky, osolíme a...

ZADĚLÁVANÉ KACHNÍ ŽALUDKY S DOMÁCÍM KYNUTÝM KNEDLÍČKEM

ZADĚLÁVANÉ KACHNÍ ŽALUDKY S DOMÁCÍM KYNUTÝM KNEDLÍČKEM

Ingredience: Cca 1kg kachních žaludků (odblanit a očistit od přebytečného tuku) 1 mrkev 1 petržel 1/4 celeru 1 cibule (neloupat) 1 vetší cibule (nadrobno pokrájet) 100g másla 60g hladké mouky 50ml smetany 6 kuliček nové koření 10 kuliček celého černého pepře 3 bobkové listy 3 lžíce...

Krůtí nebo jiné vařené maso v zeleninové omáčce

Krůtí nebo jiné vařené maso v zeleninové omáčce

Ingredience: miska krůtího vařeného masa 2 mrkve 1 petržel kousek celeru 1 cibule 400 g sekaných rajčat (konzerva) cca 2 hrnky vývaru z masa 80-100 ml smetany (podle chuti) olej + kousek másla 3 kuličky nového koření bobkový list sůl, pepř    Příprava:  Cibuli a...

Špenát se zakysanou smetanou a bramborové knedlíky se smaženou cibulí

Špenát se zakysanou smetanou a bramborové knedlíky se smaženou cibulí

Ingredience: sáček mraženého sekaného špenátu 1 menší cibule 3-4 stroužky česneku zarovnaná lžíce hladké mouky 1-2 lžíce zakysané smetany (podle chuti) 2 lžíce strouhaného parmezánu mléko podle potřeby sůl, pepř, olej    Knedlíky: 600 g vařených studených brambor 60 g...

Kolínka zapečená s třemi druhy sýrů

Kolínka zapečená s třemi druhy sýrů

Ingredience: 300 g kolínek 1 Camembert Niva a uzený sýr podle chuti cca 10 cherry rajčátek 4-5 nožiček kvalitních párků cca 70 g libové uzené slaniny 2 vejce 150 ml smetany nebo mléka plátek másla sůl,...

ŠPAGETY SE SLANINOU, SMETANOU A TYMIÁNEM

ŠPAGETY SE SLANINOU, SMETANOU A TYMIÁNEM

Ingredience: 400 g špagety 400 g slaniny 100 g sýru Niva nebo Gorgonzola Pár snítek čerstvého tymiánu 1 Smetana 33% Česnek Olej Pepř   Příprava:  Nejprve si uvaříme špagety v osolené vodě s trochou oleje (proti slepení).Slaninu nakrájíme a vypražíme na suché pánvi. Přidáme...

Šlehaný vepřový řízek se smetanou a sýrem

Šlehaný vepřový řízek se smetanou a sýrem

Ingredience: 500 g mleté vepřové plece 100 g smetany 33 % (půl kelímku) 80 g sýru typu Hermelín (menší balení) 100 g sýru Eidam Gouda sůl, pepř špetka pálivé papriky petrželka (nemusí být) mouka 1 vejce strouhanka (nejlépe ze dvou dnů starých rohlíků) tuk na...

KUŘECÍ ŠNEKY NA ŠPEJLI S BRAMBOROVOU KAŠÍ

KUŘECÍ ŠNEKY NA ŠPEJLI S BRAMBOROVOU KAŠÍ

Ingredience: 4 kuřecí prsní řízky 150g šunky 150g anglické slaniny sůl, mletý černý pepř sušený česnek grilovací koření   Příprava:  Maso rozříznout, rozklepat, z obou stran osolit, opepřit a okořenit, poklást plátky šunky a slaniny, srolovat a alespoň na hodinku, lépe na dvě,...

KUŘECÍ SMĚS S KUKUŘICÍ, PAPRIKOU A PÓRKEM

KUŘECÍ SMĚS S KUKUŘICÍ, PAPRIKOU A PÓRKEM

Ingredience: 4 kuřecí prsa 1 velká cibule 1 malý pórek 1 červená paprika 1 hrst kukuřice Jarní cibulka Sójová omáčka Worcester Kečup Škrobová moučka (Solamyl) Sušený česnek Olej Sůl, Pepř   Příprava:  Do misky si na nudličky nakrájíme kuřecí maso, osolíme, opepříme a...

Vařené vepřové v omáčce s brambory a žampiony

Vařené vepřové v omáčce s brambory a žampiony

Ingredience: 1 kg vepřových špic nebo masitých žeber 4-5 větších brambor 300 g žampionů 1 cibule 3 stroužky česneku 1 mrkev  kousek celeru 100 ml smetany (může být i zakysaná) 2 lžíce hladké mouky 5 kuliček nového koření 2 bobkové listy sůl, pepř,...

Gnocchi, zelí a uzené

Gnocchi, zelí a uzené

Ingredience: 200-250 g uzeného masa (krkovice, plec) 500 g kysaného zelí balení gnocchi (500 g) lžíce sádla 1 cibule kmín, sůl, pepř med nebo cukr vývar nebo voda   Příprava:  Na sádle orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli a na větší kousky nakrájené uzené...

ČEVABČIČI VE SLANINĚ A TEPLÝ NĚMECKÝ BRAMBOROVÝ SALÁT

ČEVABČIČI VE SLANINĚ A TEPLÝ NĚMECKÝ BRAMBOROVÝ SALÁT

Ingredience: Maso: Cca 600g mletého masa (já dala mix hovězího a vepřového) 1 syrová brambora (najemno nastrouhat) 100g strouhaného tvrdého sýra 2 vejce 3 stroužky česneku 2 jarní cibulky (nadrobno) 3 lžíce strouhanky 1 lžička ďábelského koření sůl, pepř mimo to plátky...

Masové kuličky na paprikách a pivu

Masové kuličky na paprikách a pivu

Ingredience: 500 g mletého masa mix  1 vejce 1 střední mrkev 1 menší cibule lžička papriky 50 ml studeného mléka 2-3 lžíce strouhanky pepř, sůl paprika červená, žlutá, bílá 5-6 cherry rajčátek velká cibule 200-250 ml světlého piva 2 lžíce rajského protlaku 2...

ČOČKA NA KYSELO

ČOČKA NA KYSELO

Ingredience: 500 g čočky 3 lžíce sádla 2 lžíce hladké mouky 1-2 lžíce octa Cukr Sůl Voda párek a sázené vejce   Příprava:  Čočku propláchneme, dáme do hrnce, zalijeme vodou a necháme namočenou do druhého dne. Čočku znovu propláchneme,...

Výlety, cestopisy, články a fotoreportáže

Hrad Trosky označil slavný cestovatel za osmý div světa. Co tajemného se skrývá v jeho podzemí?

Hrad Trosky označil slavný cestovatel za osmý div světa. Co tajemného se skrývá v jeho podzemí?

  Hrad Trosky patří svou siluetou k nejzajímavějším hradům vůbec. Nezvyklý tvar tvořený dvěma čedičovými sopouchy, spousta legend, podzemní labyrint a díra do pekla. Trosky jsou zkrátka po všech stránkách mysteriózním místem, které cestovatel Alexander Humboldt dokonce označil za osmý div...