Výlety, zábava a atrakce po ČR

Atrakce pro děti

Zoo, parky, zahrady

Zámky

Kam na výlet s dětmi dle oblastí - Atrakce pro děti, hrady a zámky, jeskyně, muzea a výstavy, aquaparky, koupaliště a lázně, bobové dráhy, skanzeny, zoo, přírodní parky, farmy a botanické zahrady, rozhledny a hvězdárny, zábavní parky, lanová centra, plavby na lodích !!!

Extra Zprávy - Leden 2017 - Prosinec 2023

03.05.2023 08:36

Zavádění čínské digitální měny RMB se urychluje

Zaměstnankyně Komunikační banky v pekingské pobočce pomáhá zákazníkovi otevřít digitální peněženku RMB na mobilním telefonu, 16. června 2021. [Fotografie: Tisková agentura Nová Čína / Xinhua (Sin-chua)]

Široké využívání digitálního RMB (Renminbi, Žen-min-pi) nebo E-CNY ve více scénářích, od každodenní spotřeby po finanční transakce a veřejné služby, urychluje rozvoj této elektronické verze čínské měny vydané čínskou centrální bankou Čínskou lidovou bankou, uvedli odborníci v pondělí.

To pomůže uvolnit potenciální roli E-CNY při usnadňování čínských ekonomických vylepšení a také na podporu globálního růstu obchodu a investic.

Odborníci to uvedli po rozhodnutí úřadů v Changshu (Čchang-šu), krajském městě v provincii Jiangsu (Ťiang-su), platit od příštího měsíce státní úředníky a lidi pracující pro veřejné instituce a státní podniky v E-CNY.

„To není překvapivé. Provincie Jiangsu jako demonstrační oblast dosáhla pozoruhodného pokroku ve využití E-CNY a lidé tam jsou docela dobře obeznámeni s E-CNY, který pokrývá mnoho klíčových aspektů jejich každodenního života,“ řekl Dong Ximiao (Tung Si-miao), hlavní výzkumný pracovník společnosti Merchants Union Consumer Finance.

 „Vzhledem ke zralému využití digitálního RMB pomůže širší používání elektronické měny zvýšit bezpečnost, stabilitu a pohodlí čínského platebního systému, díky čemuž se digitální RMB stane důležitou součástí nové infrastruktury země pro digitální ekonomiku,“ dodal Dong Ximiao.

Čína začala vytvářet digitální verzi RMB v roce 2014 a na konci roku 2019 zahájila demonstrační používání E-CNY. Doposud proběhlo 17 testů.

Podle Zhou Maohua (Čou Mao-chua), analytika banky China Everbright, se využití E-CNY neustále rozšiřuje mezi hlavními podniky a veřejnými institucemi pro rozsáhlé transakce do více regionů.

Už je široce používán mezi jednotlivými uživateli v malých platebních scénářích napříč odvětvími, jako je maloobchod, stravování a pohostinství, řekl Zhou.

Údaje z centrální banky ukazují, že hodnota digitální měny RMB v oběhu dosáhla do konce roku 2022 celkem 13,61 miliardy yuanů (1,97 miliardy amerických dolarů).

Zhou také uvedl, že rychlý růst čínského přeshraničního elektronického obchodu s rozvojem digitálního RMB by mohl poskytnout dostatečné příležitosti pro mezinárodní spolupráci ve využití E-CNY v obchodu a investicích.

Podle Song Ke (Sung Kche), zástupce ředitele Mezinárodního měnového institutu na Čínské lidové univerzitě, díky přijetí technologie inteligentní smlouvy je v E-CNY možné provádět automatické platební transakce v souladu s podmínkami a pravidly dohodnutými transakčními stranami za předpokladu zajištění bezpečnosti a dodržování předpisů. To zlepšuje flexibilitu digitálního RMB, které může být využito ve více odvětvích.

Dong Ximiao z Merchants Union Consumer Finance však navrhl, aby Čína vyvinula větší úsilí o řešení překážek při uplatňování E-CNY, jako je stanovení povinností a práv všech zúčastněných stran.

CRI

02.05.2023 08:11

Čínské filmy zanechávají trvalou stopu na mezinárodních filmových akcích

V roce 1988 vzbudil celosvětovou pozornost film Rudé pole (Red Sorghum), když získal cenu Zlatého medvěda na 38. Berlínském filmovém festivalu. Bylo to poprvé, co čínský film získal hlavní cenu na jednom z nejznámějších filmových festivalů na světě.

Film založený na stejnojmenném románu čínského nositele Nobelovy ceny za literaturu Mo Jena se zaměřuje na život Jiu’er, mladé ženy, která spolu s dalším protagonistou filmu, Jü Čan-ao, vede podnik na výrobu alkoholu z čiroku.

Film Rudé pole, který pochází z produkce Filmového studia v Si’anu, znamenal začátek režisérské kariéry Čang I-mou a debut světově proslulé herečky Kung Li, a vydláždil cestu čínským filmařům ke skutečnému vstupu na světovou scénu.

V následujícím roce získal film Město smutku režiséra Chou Siao-siena cenu Zlatého lva na Benátském filmovém festivalu.

Film Sbohem, má konkubíno režiséra Chen Kaige získal v roce 1993 cenu Zlatá palma, nejvyšší ocenění na Filmovém festivalu v Cannes. Je to stále jediný čínský film, který získal tuto cenu.

Film Sbohem, má konkubíno, s Lesliem Cheungem, Kung Li a Čang Feng-i v hlavních rolích, se odehrává v Číně 20. století, kdy se dva chlapci setkají na operní škole v Pekingu. Následně budují celoživotní přátelství a film se zabývá tématy jako přátelství, láska, sny a některými naléhavými společenskými otázkami doby.

Čínská kinematografie zaznamenala další vzestup v letech kolem roku 2000.

Hit bojových umění Tygr a drak se dostal do středu pozornosti, když získal čtyři ocenění z deseti nominací na 73. udělování cen Oscar. Byl to také první čínský film, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Film, který režíroval Ang Lee, je adaptace stejnojmenného čínského románu Wang Dulu ze 40. let. Tento dobrodružný film plný bojového umění zasazený ve starověké Číně s Chow Yun-fatem, Michelle Yeoh a Čang C‘-i v hlavních rolích hrál významnou roli při propagaci čínské kultury divákům po celém světě.

Filmoví fanoušci si nyní mohou vychutnat mnoho mistrovských děl, která podtrhují kreativitu čínských filmařů a výrazný rozvoj čínského filmového průmyslu, a to jak na Mezinárodním filmovém festivalu v Pekingu, tak i mimo něj.

FOTO: CRI

CRI

01.05.2023 17:45

Čína urychlí vysoce kvalitní rozvoj a prohloubí ekonomické otevírání trhu

Na zasedání politického byra ÚV KS Číny k analýze současné ekonomické situace a ekonomické práce byla zdůrazněna potřeba zachovat obecný tón snahy o pokrok při zachování stability. Padla zde výzva k úsilí o úplné, přesné a komplexní provádění nové filozofie rozvoje, urychlení budování nového modelu rozvoje a prohloubení reforem a otevírání se s cílem vytvořit silnou hnací sílu pro podporu vysoce kvalitního rozvoje.

Čínská ekonomika má za sebou dobrý začátek

Zasedání zdůraznilo potřebu zachovat obecný tón snahy o pokrok při zachování stability a vyzvalo k úsilí o úplné, přesné a komplexní provádění nové filozofie rozvoje, urychlení budování nového modelu rozvoje a prohloubení reforem a otevírání se s cílem vytvořit silnou hnací sílu pro podporu vysoce kvalitního rozvoje. Zasedání dále vyzvalo k urychlení výstavby moderního průmyslového systému podporovaného reálnou ekonomikou.

Měly by se upevnit základy soběstačnosti a sebezdokonalování v oblasti vědy a techniky, uvedlo se v něm a vyzvalo se k rozšíření výhod rozvoje nových energetických vozidel a k urychlení výstavby nabíjecích pilířů, skladování energie, jakož i transformace sítě.

Naléhavě vyzval k tomu, aby se přikládal význam rozvoji obecné umělé inteligence, vytvářela se inovativní ekologie a věnovala se pozornost prevenci rizik.

Zasedání konstatovalo, že obnovení a rozšíření poptávky je klíčem k trvalému oživení současné ekonomiky, a vyzvalo k posílení proaktivní fiskální politiky a obezřetné měnové politiky, které by vytvořily společnou sílu pro rozšíření poptávky.

Poukázáno bylo také na to, že je nutné odbourat právní a regulační překážky a skryté bariéry, které ovlivňují spravedlivou hospodářskou soutěž a společný rozvoj podniků různých vlastníků, a nadále posilovat důvěru podnikatelských subjektů a napomáhat jejich oživení.

Prohloubit reformu, rozšířit otevírání na vysoké úrovni

Zasedání zdůraznilo potřebu komplexně prohloubit reformu a rozšířit otevírání na vysoké úrovni. Bylo konstatováno, že přilákání zahraničních investic by se mělo dostat do důležitější pozice, a dodáno, že základní trh zahraničního obchodu a investic by měl být stabilizován.

Je také třeba podpořit integraci kvalifikovaných pilotních zón volného obchodu (ZVO) a přístavů volného obchodu s mezinárodními ekonomickými a obchodními pravidly vysokého standardu a nejprve provést reformu a otevření, uvedlo zasedání.

Podle Státní devizové správy činí za posledních pět let míra návratnosti přímých zahraničních investic v Číně 9,1 %, v Evropě a USA asi 3 % a v rozvíjejících se ekonomikách, jako je Brazílie, Jihoafrická republika a Indie, asi 4 až 8 %.

V roce 2022 se skutečné využití zahraničního kapitálu v high-tech odvětvích 21 pilotních FTZ meziročně zvýšilo o 53,2 procenta. Podle ministerstva obchodu pilotní FTZ zavedly, vytvořily a podpořily 278 institucionálních inovací v celé zemi.

Zasedání vyzvalo k podpoře rigidních a zlepšených potřeb v oblasti bydlení, k odvádění dobré práce při zajišťování dodávek budov, obživy a stability lidí s cílem podpořit stabilní a zdravý rozvoj trhu s nemovitostmi a vytvoření nového modelu rozvoje realitního průmyslu.

Zdůrazněna byla i potřeba účinně zaručit a zlepšit život lidí a také úsilí o rozšíření pracovních kanálů pro absolventy vysokých škol a stabilizaci zaměstnanosti klíčových skupin, jako jsou migrující pracovníci.

CRI

 

01.05.2023 10:54

Exkluzivní rozhovor s kostarickým prezidentem Rodrigem Chavesem

Kostarika, známá svou kávou a idylickým prostředím, se umisťuje na předních místech v žebříčcích lidského rozvoje a štěstí. Čím je tato středoamerická země tak přitažlivá? Co stojí za jejím hospodářským úspěchem? Jak mohou Čína a Kostarika navázat na své tradiční přátelství a rozvíjející se obchodní vazby a posílit spolupráci?

V tomto vydání pořadu Leaders Talk se CGTN sešla s prezidentem Kostarické republiky Rodrigem Chavesem, aby s ním hovořila o vizi Kostariky do budoucna a o tom, jak země dokázala využít technologie k získání konkurenční výhody v regionu. Prezident Chaves uvádí, že Kostarika chce Číně nabídnout jedinečnou obchodní platformu v regionu, a poukazuje na vzájemné doplňování obou zemí s cílem dosáhnout oboustranně výhodných výsledků. Chaves rovněž oceňuje rozvoj Číny a její úspěchy při odstraňování chudoby a rozhodně podporuje globální iniciativy prezidenta Si, které mají přinést mír, rozvoj a harmonii.

CGTN

30.04.2023 19:18

EU vyzývá k hlídkování u Tchaj-wanu, co kdyby čínské lodě hlídkovaly v Lamanšském průlivu?

23. dubna vyzval šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell evropské námořnictvo, aby »hlídkovalo v Tchajwanském průlivu a ukázalo tak závazek Evropy vůči svobodě plavby v této naprosto klíčové oblasti«.

Ali Abunima, palestinsko-americkým novinář a výkonným ředitelem Electronic Intifada k tomuto tématu uvedl, že Čína ale nikdy neprojevila zájem o opětovné přičlenění Tchaj-wanu k Číně silou. »Naopak, důslednou politikou byla ekonomická integrace, což je vidět na obrovském růstu obchodu a investic mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem,« připomněl. »Jediným faktorem, který vnáší vojenskou rovnici, je zahraniční vměšování, zejména americké vměšování, ale nyní také Josep Borrell z EU, ‚jehož námořnictvo‘ se chystá na Tchaj-wan,« dodal.

Připomněl také, že námořnictvo Evropské unie zahrnuje pouze několik lodí. »Co budou dělat? Pokud se jim podaří vyprovokovat válku přes Tchajwanskou úžinu, jako vyprovokovali a podnítili válku na Ukrajině, půjdou evropské armády zachraňovat Tchaj-wan? Poplují evropská námořnictva na Tchaj-wan? Ne, nepřiplují,« konstatoval s tím, že pouze budou opět lidé zbytečně budou umírat.

»Je to smrtelná křeč umírajícího impéria. USA a EU vidí, že jejich moc v globálním měřítku klesá, a vrhají se na všechny strany. Chtějí stále dokazovat: ‚Já na to ještě mám. Stále mohu přijít kamkoli na světě a podmanit si kohokoli.‘ A to je to, co si myslí,« uvedl Abunima.

»Dovedete si představit reakci Evropy a Washingtonu, kdyby Čína poslala svou zbrusu novou letadlovou loď Fujian do Lamanšského průlivu, Severního moře nebo Mexického zálivu nebo ji zaparkovala u newyorského přístavu. Jaká by byla reakce?« uzavřel Abumina s tím, že přesto je Západ přesvědčen, že je pro ně nejpřirozenější věcí na světě jít a zasahovat na druhém konci světa v situaci, kdy je o to nikdo jiný nepožádal. Nemohou udělat nic dobrého a kromě nich tu není žádný problém.

CRI

29.04.2023 14:35

Zahraniční politika jihokorejského prezidenta destabilizuje a ponižuje region

Protestující v maskách amerického prezidenta Joea Bidena a jihokorejského prezidenta Yoon Suk-yeola během shromáždění proti Yoonově návštěvě Spojených států před prezidentským úřadem v jihokorejském Soulu 26. dubna 2023. FOTO – CFP

Zahraniční politika jihokorejského prezidenta Yoon Suk-yeola ve vztahu Spojeným státům je široce kritizována jako destabilizátor míru a bezpečnosti v regionu a představitel jihokorejské opozice ji označil za »ponižující«.

Jedním z výsledků Yoonovy návštěvy v USA a jeho setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem je takzvaná Washingtonská deklarace vydaná 26. dubna, v níž se uvádí, že Spojené státy zlepší to, co nazývají »rozšířeným odstrašováním«, které zemi poskytují, včetně intenzivnějších konzultací v případě jaderné krize.

Podle společné deklarace se USA a Jižní Korea dohodly na zvýšení počtu vojenských cvičení a výcvikových aktivit, provádění simulací, zřízení nové Jaderné poradní skupiny a rozšíření pravidelného zviditelňování amerických strategických prostředků na Korejském poloostrově. Zdroje rovněž uvedly, že americká strana plánuje nasadit strategickou jadernou ponorku ve vodách u Korejského poloostrova.

Siang Chao-jü, výzkumný pracovník z Institutu asijsko-pacifických studií Čínského institutu mezinárodních studií, uvedl, že takové kroky mezi oběma zeměmi zhorší napětí na Korejském poloostrově a jsou v rozporu s úsilím mezinárodního společenství o podporu mírového procesu na poloostrově.

»Tyto praktiky jednoduše provokují růst regionálního napětí a nepřispívají k míru a stabilitě v regionu,« řekl Siang pro China Media Group.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning ve čtvrtek na adresu společného prohlášení uvedla, že USA jsou zdrojem napětí tím, že využívají problémů na Korejském poloostrově.

»To, co USA udělaly, podněcuje blokovou konfrontaci, podkopává systém nešíření jaderných zbraní a narušuje strategické zájmy ostatních zemí,« řekla Mao.

Společné prohlášení zveřejněné po jednání Yoon-Biden vyvolalo v Jižní Koreji rovněž rozsáhlé obavy a kritiku, přičemž veřejnost se vyjádřila, že Yoonova vláda vede zemi do »centra nové studené války«.

Národní výbor mládeže a národní výbor vysokoškolských studentů hlavní jihokorejské opoziční Demokratické strany uspořádaly ve čtvrtek před jednacím sálem Národního shromáždění demonstraci, na které odsoudily diplomatickou politiku vlády za eskalaci napětí na Korejském poloostrově.

Jeden z jihokorejských opozičních vůdců v pátek kritizoval Yoonovu zahraniční politiku vůči Spojeným státům jako »ponižující«. »Pokud jde o zákon o snížení inflace a zákon o čipech a vědě, které byly hlavním programem na summitu Yoon-Biden, Yoon vůbec nechránil náš průmysl a společnosti,« řekl Lee Jae-myung, předseda opoziční Demokratické strany.

Lee prohlásil, že Yoonovo jednání na schůzce skončilo ponižující situací velkoryse šířené »globální hogangové« diplomacie. Hogang, módní slovo v korejštině, označuje zákazníka, kterého je snadné oklamat.

Jihokorejské ministerstvo obchodu již dříve varovalo, že by nový zákon o ochraně duševního vlastnictví mohl přinést nejistotu a porušit práva na řízení a technologie pro její podniky a společnosti.

Siang, výzkumník v oblasti mezinárodních vztahů, uvedl, že ve zdánlivě vysoce prestižní interakci mezi Soulem a Washingtonem stále dominuje »Amerika na prvním místě«.

»Zdá se, že snahy Jižní Koreje o posílení vztahů se Spojenými státy jsou spíše jednostrannou, zbožnou závislostí na USA,« řekl.

Dodal, že se zdá, že politika Jižní Koreje vůči USA není založena na žádném »strategickém základu«, ačkoli Yoonova administrativa chce zemi ukázat jako velmoc s globálním vlivem. »Místo toho Yoonova návštěva dále prokázala skutečnost, že se Jižní Korea strategicky upíná ke Spojeným státům.«

iportaL24.cz/CRI

29.04.2023 09:21

Sezóna sběru čaje: Jarní čajový debut

Je tu opět každoroční jarní sběr čaje. Čajová zahrada je plná jara a jarní čaj roste po celých horách a pláních. Toto je období, kdy pěstitelé čaje rádi sklízejí. Jarní čaj obecně označuje čaj vyrobený z prvních pupenů a listů po zimě. 

CRI

28.04.2023 12:24

Může za de-dolarizaci Čína nebo spíše samy USA?

V poslední době dochází k určitému ústupu postavení dolaru z pozice hlavního prostředku mezinárodní směny a hlavní rezervní měny, tudíž hlavního úložiště vysoce likvidních aktiv, kdy tato měna svoji přes tři čtvrtě století trvající pozici zvolna vyklízí ve prospěch jiných měn včetně čínského yuanu. Během posledního roku v tomto ohledu došlo k řadě událostí, které se zájmem sledovali i ti, které světové finančnictví tak moc nezajímá, jako uzavření řady dohod o vyrovnávání plateb v yuanech se zeměmi mimo těsné sousedství Číny, jako arabské země produkující ropu a plyn, nebo dokonce ještě před Macronovou návštěvou Francie a v poslední době zejména dohoda s Brazílií o vzájemném vyrovnávání v národních měnách. Navíc ředitelkou Nové rozvojové banky vytvořené skupinou BRICS k financování jejich rozvojových projektů byla jmenována bývalá prezidentka Brazílie Dilma Rousseff, a ta slíbila, že 30 % jejich úvěrů bude v místních měnách.

V Západních médiích se tedy tento vzestup čínské měny často líčí jako forma čínské agrese proti „na pravidlech založenému světovému řádu“, ač třeba vzestup mezinárodního využívání eura, které též obsazuje podíly na světovém trhu vyklizené dolarem a jehož podíl je zatím větší než u yuanu, to agrese není, když v EU fungují např. finanční platební mechanismy pro vyrovnávání s Íránem pod americkými sankcemi, stejně jako Írán volně obchoduje v yuanech.

A důvod pro posuv od dolaru k yuanu, euru aj. spočívá především v poptávce uživatelů těchto měn a ta u yuanu aj. roste. V této souvislosti se často jako důvod k odklonu od dolaru uvádí zneužívání dolaru jako ekonomické zbraně k vynucování jednostranných amerických sankcí, takže země, které jsou pod sankcemi jako Írán, Rusko aj. a jejich obchodní partneři okamžitě lačně sahají po yuanu jako platebním prostředku. Propagandisté čínskou měnu tedy líčí jako prostředek směny mezinárodního černého trhu, ale ač mocenské zneužívání americké měny významně odklon od dolaru urychluje, základní příčiny jsou jinde.

Dobrá mezinárodní měna musí zajišťovat nízké transakční náklady finančních vyrovnání a svoji vysokou stabilitu, aby se přes ni na její příjemce nepřenášely problémy finančního systému emitenta. A všimneme-li si situace v tomto směru, nelze na dolar nepohlížet jinak než jako na prostředek zamořování světa americkými vnitřními problémy. USA ani v době po Covidu, kdy se čekalo zotavení, nezvládly domácí inflaci zejména proto, že kolem Ukrajinské krize rozpoutaly ekonomický konflikt, jehož náklady sice přenesly zejména na Evropu, ale i tak jim jejich sankce vybuchují do tváře a ekonomické zotavení se jim nedaří, naopak jsou na pokraji recese a ceny jim vyhání drahé energie a komodity. Aby USA zmírnily inflaci, nasadily zvyšování úrokových sazeb, čímž zároveň došlo i ke zvýšení kurzu dolaru.

Ale cena za to je ohromná a přenesená na celý svět. Znamená to zdražení kapitálu, tudíž nedostatek investic všude, kam dolar dosáhne, takže vázne ekonomické oživení a v rozvojových zemích, kterým tím zdražily úvěry, propukají dluhové krize a to vše je vyvezeno do světa přes dolar. Dokonce to přetáhli natolik, že americké státní dluhopisy, které pro celý svět řadu generací fungovaly jako nejbezpečnější úložiště likvidního bohatství, najednou nikdo nechce, protože mají nízké výnosy v porovnání s úrokovým standardem, jaký zvyšováním sazeb nastolili, což je značný problém pro státní finance i pro centrální banku.

Mezitím v Číně za první kvartál rostl HDP tempem 4,5 procenta, kdy takový růst se čekal spíše v dalších kvartálech, neboť v zemi teprve probíhá rozběh oživení po pandemických restrikcích. A jak je to možné? Klíčovou roli v tom sehrála snadná dostupnost levných úvěrů, tedy vysoká dostupnost kapitálu odstíněná od dolarového prostředí s jeho drahým kapitálem. Zároveň se ani neobjevila vysoká inflace, protože ceny energií a komodit si Čína zajistila příznivé. Je to tedy stabilní měna přes níž se na uživatele nepřenáší rizika naší neklidné doby a dostupná za nízké úrokové sazby.

Nelze se tedy divit, že začíná být tak atraktivní, že ji třeba Rusko nebo Brazílie chtějí více než dolary. A nejen ve vzájemných obchodech s Čínou. Např. tento týden se objevila zpráva, že Bangladéš podepsal s Ruskem kontrakt na stavbu nové jaderné elektrárny a platit za ni bude v yuanech. No, neberte to, když kapitál v yuanech si z Číny půjčíte daleko dostupněji než kapitál v dolarech s přetaženými úrokovými sazbami. Kdo chce ekonomický rozvoj či zotavení, pro toho může být yuan lepší volbou než shánět předražený kapitál v dolarech.

A Čínský přeshraniční mezibankovní platební systém (CIPS) vyřídí všechny platby stejně efektivně jako SWIFT, když je zavedený po celém světě ve 109 zemích a regionech, a v poslední době se k němu spousta bank přidává.

Brazilská banka Banco BOCOM BBM se k němu přidala minulý měsíc s tvrzením, že to velice zlevní komerční transakce. A takové banky v poslední době rostou jak houby po dešti nejen v Rusku a v zemích kolem Číny, ale právě tak ve vzdálených zemích jako Brazílie či Francie. A vybrat si pro mezinárodní platby měnu země, která je pro více než 120 zemí světa hlavním obchodním partnerem, zaštiťuje na rozdíl od dolaru uživatele od ekonomických potíží ve vzdálených regionech, jsou v ní levné úvěry a lze si za ni nakupovat zboží z dílny světa Číny pomocí hladce pracujícího systému finančních vyrovnání je proto velice atraktivní volbou i pro ty, na které nejsou žádné sankce a kteří nemají žádný zájem zapojovat se do mocenských her. Po yuanizaci je prostě poptávka a de-dolarizace je důsledkem toho, že tato měna ve své funkci mezinárodního platidla v mnoha ohledech selhává. Nejen kvůli jejímu zneužívání k hegemonickým účelům americkou vládou, ale i jako garant nízkých transakčních nákladů, nízkých rizik a záštita proti problémům jiných.

A v době, kdy USA atraktivitu své měny snižují nezvládáním vlastních ekonomických problémů, ji ještě doráží zneužíváním jako ekonomické zbraně, kdy sama americká ministryně financí Janet Yellen přiznala, že uvalování sankcí „podvrací hegemonii dolaru.“ Jestli je tedy někdo agresorem, jehož je dolar obětí, jak by nám někteří chtěli probíhající globální de-dolarizaci vyložit, tak to není žádný emitent jiné atraktivnější měny nebo platebního systému mimo platformu SWIFT, nýbrž především samotné USA, jejichž měna funguje jako roznašeč nákazy ekonomickými chorobami, kterými Spojené státy v poslední době trpí, a navíc jako prostředek nátlaku a dozoru Strýčka Sama. Obviňovat z de-dolarizace někoho jiného než samotné USA je, jako by Budweiser, který hloupou reklamou odpudil své konzumenty od svého piva, z toho obviňoval čínské pivovary.

Karel Pavlíček, zvláštní korespondent CMG v Praze

27.04.2023 07:52

Si Ťin-pching vedl telefonický rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským

Čínský prezident Si Ťin-pching vedl 26. dubna odpoledne telefonický rozhovor se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Obě strany si vyměnily názory na čínsko-ukrajinské vztahy a ukrajinskou krizi.

Si Ťin-pching poukázal na to, že vztahy mezi Čínou a Ukrajinou prošly 31 lety rozvoje a dosáhly úrovně strategického partnerství, které poskytlo pomoc pro rozvoj a revitalizaci obou zemí. Ocenil opakovaný důraz prezidenta Volodymyra Zelenského na rozvoj vztahů mezi Čínou a Ukrajinou a spolupráci s Čínou a poděkoval Ukrajině za poskytnutí velké pomoci při evakuaci čínských občanů v loňském roce. Vzájemné respektování suverenity a územní celistvosti je politickým základem vztahů mezi Čínou a Ukrajinou. Obě strany by se měly zaměřit na budoucnost, vytrvat v uvažování a plánování bilaterálních vztahů z dlouhodobé perspektivy, pokračovat v tradici vzájemného respektu a upřímnosti mezi oběma stranami a podporovat rozvoj strategického partnerství mezi Čínou a Ukrajinou. Ochota Číny rozvíjet vztahy s Ukrajinou je konzistentní a jasná. Bez ohledu na to, jak se změní mezinárodní situace, Čína je ochotna spolupracovat s Ukrajinou na rozvoji vzájemně výhodné spolupráce mezi oběma zeměmi.

Si uvedl, že komplexní rozvoj ukrajinské krize má zásadní dopad na mezinárodní situaci. V otázce ukrajinské krize Čína vždy stojí na straně míru a hlavní pozicí Číny je podporovat mír a rozhovory. Na tomto základě Čína také vydala dokument „Postoj Číny k politickému řešení ukrajinské krize“. Čína není ani tvůrcem, ani stranou zapojenou do ukrajinské krize. Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN a zodpovědná významná země nebude Čína ani sledovat oheň z druhé strany, ani přilévat olej do ohně, natož využívat příležitosti ke zisku. Dialog a vyjednávání jsou jediným možným přístupem. V jaderné válce nejsou žádní vítězové. Při řešení jaderné otázky by všechny zúčastněné strany měly zachovat klid a zdrženlivost, měly by se skutečně soustředit na budoucnost a osud sebe i celého lidstva a společně řídit a udržovat krizi pod kontrolou. Nyní sílí racionální myšlení a hlasy ze všech stran, měli bychom se chopit příležitosti a nahromadit příznivé podmínky pro politické řešení krize. Doufáme, že se všechny strany hluboce zamyslí nad ukrajinskou krizí a budou společně hledat cestu prostřednictvím dialogu k dlouhodobému míru a stabilitě v Evropě. Čína bude pokračovat v podpoře míru a rozhovorů a usilovat o co nejrychlejší zastavení války, zastavení palby a obnovení míru. Čínská strana vyšle zvláštního zástupce čínské vlády pro euroasijské záležitosti, aby navštívil Ukrajinu a další země, a aby vedl hlubokou komunikaci se všemi stranami o politickém řešení ukrajinské krize. Čína poskytla Ukrajině několik dávek humanitární pomoci a je ochotna i nadále poskytovat pomoc v rámci svých kapacit.

Volodymyr Zelenskyj poblahopřál prezidentovi Si Ťin-pchingovi k jeho znovuzvolení, ocenil mimořádné úspěchy Číny a věří, že pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga se Čína úspěšně vypořádá s různými výzvami a bude i nadále postupovat vpřed. Čína prosazuje cíle a zásady Charty OSN v mezinárodních záležitostech a má obrovský vliv na mezinárodní scénu. Ukrajina dodržuje politiku jedné Číny a doufá, že uskuteční komplexní spolupráci s Čínou, otevře novou kapitolu vztahů s Čínou a bude spolupracovat na udržení světového míru a stability. Zelenskyj představil svůj názor na současnou krizi na Ukrajině, poděkoval Číně za humanitární pomoc Ukrajině a uvítal důležitou roli Číny při obnově míru a řešení krize diplomatickou cestou.

iportal24.cz/CRI

26.04.2023 07:30

Video: Čajovna a bar Li-čeng v Pekingu

V prostředí pekingských chu-tchungů se zrodila takováto čajovna a bar. Přes den je to čajovna, večer se ale mění na bar. Myslím, že odpovídá životnímu stylu současných mladých lidí.  Ať už jde o nový nebo starý styl, tradiční nebo moderní, v tomto městě si každý najde své místo. 

V čím dál rychlejším rytmu města se původní chu-tchungy proměňují. Ať už jejich obyvatelé nebo návštěvníci, všichni si zde mohou vychutnat atmosféru Pekingu. Zdejší pestrý životní styl zosobňuje nové kulturní prvky.

 

iportal24.cz/CRI

Extra Zprávy - Leden 2016 - Prosinec 2016

15.12.2016 16:02

Průvodce ski areály: Špindlerův Mlýn (Krkonoše)

Zdroj: www.cestovinky.cz

Ski areál Špindlerův Mlýn má dvě části – areál Svatý Petr a areál Medvědín – Horní Mísečky i několik dalších, menších. Nachází se ve východních Krkonoších a patří k nejoblíbenějším areálům v České republice a obecně ho považujeme za nejvýznamnější u nás.

Datum článku : 14.12.2016

 

09.12.2016 14:45

Bude se otevírat největší hotel na světě!

Zdroj: www.cestovinky.cz

Pokud hádáte, největší hotel na světě bude v Dubai či USA, pletete se. Výstavba nového největšího hotelu světa s 10.000 lůžky je plánována nedaleko poutního místa Mekky v Saúdské Arábii.

Datum článku : 9.12.2016

 

28.11.2016 15:54

Argiroupoli - nenápadná vesnička, která třikrát přežila úplné zničení

Zdroj: www.cestovinky.cz

Místo, kde na Krétě bouřila historie? Většina lidí by nejspíš skončila u mínojského paláce Knossos. Málokdo tuší, že stejně dramatické bitvy o život a živobytí se odehrávaly i ve zdánlivě nudných vesnicích v kopcovitém srdci ostrova. Argiroupoli je jedním z těchto zajímavých míst Kréty s krvavou minulostí.

Datum článku : 28.11.2016
 

 

21.11.2016 20:14

Ostrý první týden na Srí Lance a korupce jako hrom

Zdroj: www.cestovinky.cz

Přijde mi to trochu divné, ale už budeme na Srí Lance skoro týden. Na spoustu věcí zírám jako z jara. Na druhou stranu už tu máme svého bagetáře, svého distributora banánů a masérku, které půjdem nejspíš brzo na svatbu. A můj muž už má věrnostní kartičku do nedalekého obchoďáku. Ne všechno ale jde tak hladce.

Datum článku : 21.11.2016

 

03.11.2016 15:54

Vlakem až na střechu světa – Vydejte se do Tibetu!

Zdroj: www.cestovinky.cz

Tibet, magická země nad oblaky, byl donedávna pro jen těžko dostupným místem. Dnes se můžete do této svérázné země bojující o nezávislost a zachování dávných kultur vydat nejen letadlem, ale zažít i unikátní dvoudenní cestu moderním vlakem po nejvyšší železnici světa.

Datum článku : 03.11.2016

 

Extra Zprávy - ROK 2015

17.12.2015 18:32

Zázvorové pivo ve 2 874 metrech - čepují ho na kopci vedle nejvyšší hory jihu Afriky

Zdroj: www.cestovinky.cz

Thabana Ntlenyana, nejvyšší hora státu Lesotho a obecně i celých Dračích hor, se nachází ve výšce 3 482 m. A 608 m od ní níže leží také nejvýše položený africký hostinec Sani Top Chalet, kde zázvorové pivo klidně zaplatíte kreditkou VISA či MasterCard.

Datum článku : 17.12.2016

 

13.12.2015 15:32

Gambijci rozdávají za peníze víc než úsměv. Evropanky o tom vědí své

Zdroj: www.cestovinky.cz

Zdá se, že vůbec nejoblíbenější je Gambie u Britek ve středním věku. Do země úsměvů, jak se nudli zakousnuté do Senagalu přezdívá, jezdí většinou samy. Strach ale nemají, mladí Gambijci je rádi ochrání.

Datum článku : 13.12.2016

 

11.12.2015 15:29

Grenada umí ukázat, co je ráj, ale i hurikán

Zdroj: www.cestovinky.cz

Jeden z nejmenších nezávislých států na světě se ke své svobodě musel pořádně probojovat. Místa jako z kýčovité pohlednice kdysi smáčela krev. Dnes je přebila vůně koření, rumu a sem tam i přicházející bouře. Ale pořádné.

Datum článku : 11.12.2016

 

09.12.2015 17:47

11 důvodů, proč je Turecko lepším místem k životu než Česko

Zdroj: www.g.cz

Dnes je Turecko hospodářsky na stejné úrovni jako třeba Bulharsko, Rumunsko nebo Lotyšsko – a to Turci v práci tráví méně času a mají vyšší produktivitu než Češi. Turecko nás rychle dotahuje a brzy Čechy ekonomicky předběhne. To se pak budeme divit!

Datum článku : 09.12.2016

 

03.12.2015 15:47

Zuckerberg dá 99 % majetku na charitu! Kdo z miliardářů je takhle štědrý?

Zdroj: www.g.cz

Není jich zrovna málo, takže jsme náš žebříček největších chlebodárců z dřívějška trochu aktualizovali. Všichni rozdávají minimálně půlku svého jmění! Zuckerberg moc dobře ví, že si potřebuje nějakou tou charitou vylepšit image. Proto věnoval necelou miliardu na rozvoj mladých talentů v Silicon Valley.

Datum článku : 03.12.2016

 

01.12.2015 17:02

Komunistický Kesong: Město, kde se smířili nepřátelé

Zdroj: www.cestovinky.cz

Kesong, to jméno zní pro české uši poněkud zvláštně. Však se také nachází v jedné z nejzvláštnějších zemí světa, Severní Koreji. V tomto státě musí turista ze Západu absolvovat všechny výlety pouze s průvodcem, ani jedno z tamních nejzajímavějších míst – Kesong – není výjimkou.

Datum článku : 01.12.2016

 

25.11.2015 18:52

Felix Romuliana: Před 62 lety se ze země „vyloupl“ div pozdní římské doby

Zdroj: www.cestovinky.cz

Dle slov archeologů se jedná zřejmě o nejdůležitější památku z pozdní fáze existence římského impéria. Komplex chrámů a paláců Felix Romuliana leží na východě Srbska, 11 km od města Zaječar. Od roku 2007 je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Datum článku : 25.11.2015

 

11.11.2015 18:44

Národní park Pirin: 176 jezer, 500 let staré borovice a pár kádí červeného pro Churchilla

Zdroj: www.cestovinky.cz

Na jihozápadě Bulharska se nachází pohoří Pirin se stejnojmenným národním parkem. Alpské klima pod majestátními horskými vrcholky a nádherná panenská příroda. Ta je tvořena hlubokými kotlinami s ledovcovými jezery, vápencovými jeskyněmi a divokými lesy. Od roku 1983 ji najdeme na seznamu UNESCO.

Datum článku : 11.11.2015

 

09.11.2015 18:40

Z domu ve finském Beverly Hills se stalo muzeum hudebního génia

Zdroj: www.cestovinky.cz

Největší Čech je Jára Cimrman. Tedy alespoň podle celostátní ankety, z níž byl pro údajnou neexistenci vyřazen. Na osmém místě finské obdoby této ankety skončil Jean Sibelius, světoznámý skladatel vážné hudby. Hudebník žil  a skládal 53 let v domě, které dnes slouží jako jeho muzeum.

Datum článku : 09.11.2015

 

03.11.2015 18:30

Ježíšova řeka Jordán končí v jednom z nejslanějších jezer světa

Zdroj: www.cestovinky.cz

Je dlouhá "jen" 251 km a podle biblických legend se přes ní dá dostat do země zaslíbené. Protéká slavným Galilejským jezerem a ústí do Mrtvého moře. Celkově od počátku v libanonských horách klesne o 951 metrů. A od roku 1922 je hraniční čárou mezi Jordánském a Izraelem.

Datum článku : 03.11.2015
Zdroj: www.cestovinky.cz

Je dlouhá "jen" 251 km a podle biblických legend se přes ní dá dostat do země zaslíbené. Protéká slavným Galilejským jezerem a ústí do Mrtvého moře. Celkově od počátku v libanonských horách klesne o 951 metrů. A od roku 1922 je hraniční čárou mezi Jordánském a Izraelem.

Datum článku : 03.11.2015

 

01.11.2015 16:00

9 zasněných pohledů na okolí zámku Karlova Koruna u Chlumce nad Cidlinou

Zdroj: www.g.cz

K podzimu patří barevné listí, procházky v přírodě a také chov zvěře. Podívejte se, jak vypadá obora šlechtického rodu Kinských z výšky. Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Úžasný barokní zámek, na jehož realizaci se podílel slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel a neméně slavný stavitel František Maxmilian Kaňka.

Datum článku : 17.12.2015

 

29.10.2015 19:19

7 důvodů, proč se vydat v zimě na Jamajku

Zdroj: www.g.cz

Jamajka je malý ostrov v Karibiku. Pulzující i poklidný. Klidný i divoký. Neopakovatelný. Skutečný tavící kotlík různých vlivů a kultur. Země tří R – reggae, rumu a rastafariánství – má co nabídnout jak vyznavačům all inclusive radovánek tak i nezávislým cestovatelům.

Datum článku : 29.10.2015

 

27.10.2015 19:25

Les mrtvých Skogskyrkogarden: Když povýšíte hřbitov na umění

Zdroj: www.cestovinky.cz

V jižní části Stockholmu fascinuje turisty, ale i místní obyvatele. Řeč je o tak trochu neobvyklém hřbitově. Švédský Skogskyrkogarden čili lesní hřbitov je působivou a harmonickou koexistencí dvou mocných sil – spontánní přírody a umělecké vize člověka. Proto se také od roku 1994 řadí mezi chráněné památky organizace UNESCO.

Datum článku : 27.10.2015

 

21.10.2015 19:27

Súr: 1000 let ústně předávané tajemství unikátních lodí

Zdroj: www.cestovinky.cz

Na severovýchodě Ománu leží překrásné rybářské městečko Súr. Odsud prý na svých 7 heroických výprav vyplouval legendární námořník Sindibád. Pokud je to pravda, pak jistě plul na lodi jménem dau (dhow). Súr je totiž jediné místo v zemi, kde dnes přežívá jejich výroba. A třeba i plul kolem „konce světa“, kde mají obrovskou želví porodnici.

Datum článku : 21.10.2016

 

13.10.2015 19:30

Ve druhém největším klášteře v Gruzii šlapou. Víno

Zdroj: www.cestovinky.cz

Působivý Alaverdský klášter z 6. století leží v regionu Kachetie ve východní Gruzii. Mezi jeho zdmi se nachází i místní katedrála z 11. století - s 55 m do výšky čnějící kupolí se 16 okny. A od roku 1011 zde skromní mniši už celá staletí udržují půvabnou tradici - 100% ruční výrobu vína v Gruzii zvanou "kvevri". 

Datum článku : 13.10.2015

 

09.10.2015 19:33

Na Tarawě se lidé zabíjeli po tisících, dnes je z atolu tichomořský ráj

Zdroj: www.cestovinky.cz

Rakety létají z kanónů a hvízdají ve vzduchu, země je rozrytá, ozývá se sténání umírajících. Tarawa se bohužel zařadila mezi místa, kde se odehrávaly nejtěžší střety amerického a japonského loďstva za druhé světové války. Dnes je bojiště zase idylickým tichomořským rájem a místem pro odpočinek při letní dovolené.

Datum článku : 09.10.2015

 

TOPlist

Vyhledávání


 

HLAVNÍ MENU - TIPY NA VÝLETY

     Výlety a atrakce  

    Recepty - menu 

         Koktejly - menu   

      Zábava - menu      

    Ubytování po ČR 

 

NEJNOVĚJŠÍ VÝLET - Hrad Kost

 

 

 

NEJNOVĚJŠÍ RECEPTY - TIRAMISU ROLÁDA S AMARETTEM

 

Anketa

KTERÉ PIVO MÁTE RÁDI !!!!

PILSNER URQUELL (496)
8%

STAROPRAMEN (378)
6%

KOZEL (436)
7%

KRUŠOVICE (365)
6%

GAMBRINUS (1 059)
17%

BERNARD (1 086)
18%

SVIJANY (390)
6%

ZLATOPRAMEN (348)
6%

BRANÍK (366)
6%

BIRELL (873)
14%

REGENT (357)
6%

Celkový počet hlasů: 6154

ATRAKCE PRO DĚTI A ZOO A ZÁBAVNÍ PARKY

 Severní Morava  

 

 

NEJNOVĚJŠÍ PLACENÝ VÝLET - PAPILONIA - MOTÝLÍ DŮM - stovky živých exotických motýlů

Danky Mňamky - Hlavní jídla

ŠPANĚLSKÉ PTÁČKY S RÝŽÍ

ŠPANĚLSKÉ PTÁČKY S RÝŽÍ

Ingredience: 600 g hovězí roštěné (vysoký roštěnec) 1 – 2 lžíce hladké mouky 5 velkých cibulí Plnotučná hořčice Salám nebo párek Vejce uvařené natvrdo Okurky v láku Olej, Sůl, Pepř   Příprava:  Stejně jako u roštěné, můžeme tady zvolit úspornější variantu a použít hovězí...

ZELENINOVÉ LEČO Z TROUBY

ZELENINOVÉ LEČO Z TROUBY

Ingredience: 5 kvalitních špekáčků (oloupat a nakrájet na půlkolečka) 100g libovější anglické (na proužky, dala jsem staročeský špek) 1 středně velká cibule (na kostičky) 2 lžíce sádla 1 mladá cuketka i se slupkou (na čtvrtkolečka) 2 červené papriky (na proužky) 2 žluté papriky (na...

SMAŽENÝ SÝR

SMAŽENÝ SÝR

Ingredience: 4 plátky 1cm vysoké sýru Eidam 4 lžíce Hladká mouka 4-6 lžic strouhanky 2 vejce Olej   Příprava:  Tvrdý sýr Eidam , nakrájíme na plátky. Poté obalíme sýr v hladké mouce, v rozšlehaném osoleném vajíčku a nakonec ve strouhance. Ještě jednou to zopakujeme, abychom...

CUKETOVÉ HALUŠKY S CIBULKOU A UZENÝM MASEM

CUKETOVÉ HALUŠKY S CIBULKOU A UZENÝM MASEM

Ingredience: Halušky: 1 středně velká cuketa (cca 300g) 1 vejce 2 lžíce Solamylu 8 vrchovatých lžic hladké mouky 1 lžička soli 1 lžička sušeného česneku   Na toto množství stačí: cca 150g uzeného masa, anglické slaniny nebo špeku 1 středně velká cibule 2...

Mleté koule v houbové omáčce

Mleté koule v houbové omáčce

Ingredience: 400 g mletého masa mix 1 větší šalotka 1 vejce 1 lžíce bramborového škrobu 2 lžíce studené vody sůl, pepř 1 cibule 2 lžíce hladké mouky 200 g zakysané smetany vývar nebo voda 2 hrsti sušených hub mletý kmín 3 kuličky nového...

SALÁMOVO-SÝROVÝ ŠPÍZ S BRAMBOROVOU KAŠÍ

SALÁMOVO-SÝROVÝ ŠPÍZ S BRAMBOROVOU KAŠÍ

Ingredience: Špízy: 3 kvalitní špekáčky (můžeme použít třeba i šunku nebo jakýkoliv měkký salám) 400g Eidamu vcelku hladká mouka vejce, strouhanka olej na smažení bramborová kaše   Příprava:  Miluju smažená jídla, a protože jsem v téhle domácnosti jediná kuchtička, vařím, co...

Masové kuličky s koprem na mrkvi a řapíkatém celeru

Masové kuličky s koprem na mrkvi a řapíkatém celeru

Ingredience: 500 g mletého vepřového masa 1 cibule najemno nakrájená 1 střední uvařená brambora (nastrouhaná najemno) 1 vejce 3-4 lžíce nasekaného čerstvého kopru 2 lžičky hořčice cca 50 ml studené vody nebo mléka hrst strouhanky sůl, pepř hladká mouka na...

Ondráš pečený v troubě

Ondráš pečený v troubě

Ingredience: 500-600 g brambor 2 kuřecí prsa 2 menší vejce 1 Hermelín menší cibule 5-6 stroužků česneku cca 50 ml horkého mléka cca 2 lžíce hladké mouky cca 2 lžíce strouhanky majoránka, kmín pepř, sůl majoránka, sádlo   Příprava:  Kuřecí prsa rozřízneme...

TVARŮŽKOVÉ PLACIČKY

TVARŮŽKOVÉ PLACIČKY

Ingredience: 200g olomouckých tvarůžků (klasických českých z Loštic, nevyzrálých, aby se daly dobře strouhat) 200g předem uvařených a vychladlých brambor 500g měkkého tvarohu ve staniolu 4 vejce drcený kmín, sůl asi 1 hrnek hrubé mouky mimo to sádlo na...

Dvojí houbovka

Dvojí houbovka

Ingredience: 400 g žampionu 2 hrsti sušených hub 1 cibule lžíce másla 2 lžíce ne (moc plné) hladké mouky hrnek drůbežího vývaru + mléko 100 g zakysané smetany mletý kmín 4 kuličky nového koření sůl, pepř   Příprava:  Drobně nakrájenou cibuli orestujeme na...

Zelenina v omáčce s jogurtem

Zelenina v omáčce s jogurtem

Ingredience: 2 velké mrkve 1/2 sáčku mražených fazolek 1/2 hrnku mraženého hrášku cca 10 cm pórku (bílá část) 150 g bílého hustého jogurtu (měla jsem 10%) lžíce másla vrchovatá lžíce hladké mouky zeleninový vývar nebo voda mléko podle potřeby 4 kuličky nového koření cukr...

Smažák - smažený sýr

Smažák - smažený sýr

Ingredience: 250 g sýru (měla jsem Eidam 45%) 100 g tvarůžek nebo nivy 2 vejce 1-2 lžičky nakládaného pepře strouhanka pepř a chilli podle chuti olej na smažení   Příprava:  Sýry nastrouháme najemno. Přidáme vejce, pepř a koření podle chuti. V ruce...

Sýrový koláč à la pizza

Sýrový koláč à la pizza

Ingredience: 1 mozzarella bez nálevu 80-100 g goudy nebo cheddaru 1 vejce 1 rovná lžíce strouhanky špetka soli špetka oregana špetka sušeného česneku omáčka na pizzu nebo dobrý kečup rajčata, šunka, paprika bazalka, oregano strouhaný sýr co kdo má...

PLNĚNÉ KLOBOUČKY MLETÝM MASEM S BRAMBOROVOU KAŠÍ

PLNĚNÉ KLOBOUČKY MLETÝM MASEM S BRAMBOROVOU KAŠÍ

Ingredience: 400 g mletého masa 10-15 ks masáků/růžovek (mohou se použít i žampiony) 1 menší cibule 1 vrchová lžička soli 100 ml vody 1 stroužek česneku Špetka mleté sladké papriky Mletý kmín Majoránka Pepř Strouhaný tvrdý sýr (Eidam, nebo Gouda) Olej   Příprava:  Na...

Omáčka z klouzků s hrnkovými knedlíky

Omáčka z klouzků s hrnkovými knedlíky

Ingredience: cca 500 g (i více) klouzků 1 větší cibule 150 g zakysané smetany 1 lžíce sádla nebo másla 1 lžíce hladké mouky 4 kuličky nového koření 1 bobkový list mletý kmín zeleninový vývar ocet podle chuti cukr podle chuti kdo má rád, přidá...

Lehce pikantní guláš z bedel

Lehce pikantní guláš z bedel

Ingredience: cca 600 g bedel 3-4 stroužky česneku 1 rovná lžíce uzené papriky 1/2 lžičky pálivé papriky 1 plná lžíce hladké mouky vývar nebo voda (ale vývar dodá chuť) celý kmín, sůl čerstvě mletý pepř 1 rovná lžíce sladké papriky 100 g špeku 1 velká...

Mrkvová omáčka s kousky uzeného kuřete

Mrkvová omáčka s kousky uzeného kuřete

Ingredience: 400 g mrkve 2 uzené stehna 1 cibule 1 lžíce hladké mouky plátek másla 100 g smetany (kysaná nebo sladká podle chuti) 3 kuličky nového koření 1 bobkový list pár kapek z limetky (nemusí být) cukr podle chuti malá špetka muškátového...

ZELENINOVÉ LEČO S VAJÍČKEM A KLOBÁSKOU

ZELENINOVÉ LEČO S VAJÍČKEM A KLOBÁSKOU

Ingredience: 1 ks pikantní klobásy 250 g rajčata 250 g papriky 2 lžíce sádla nebo oleje 1 velká cibule 1 stroužek česneku 4 vejce Sůl Pepř   Příprava:  LEČO, k jeho přípravě jsou zapotřebí tři základní suroviny –rajské, papriky a cibule...

Tvarůžkoví rarášci

Tvarůžkoví rarášci

Ingredience: 2 kuřecí prsa 1 tvarůžky (125 g) 3-4 vejce (podle velikosti) cca 3 - 4 lžíce solamylu 1 jarní cibulka 2 lžičky sojové omáčky 2 lžičky hořčice 1 lžička sušeného česneku 1 lžička mleté papriky sůl, pepř, olej   Příprava:  Kuřecí maso a cibulku...

Rychlé řízečky ze sýru a rohlíků

Rychlé řízečky ze sýru a rohlíků

Ingredience: 200-250 g strouhaného sýru (dala jsem čedar a goudu) 3 vejce 2 starší rohlíky 50 g šunky strouhanka sůl, pepř, olej   Příprava:  Rohlíky nakrájíme na kostičky a smícháme s rozšlehanými vejci. Ze směsi tvarujeme menší řízečky a obalujeme ve...

"JEŽCI" Z MLETÉHO MASA A LETNÍ BRAMBOROVÝ SALÁT S OKURKOU

"JEŽCI" Z MLETÉHO MASA A LETNÍ BRAMBOROVÝ SALÁT S OKURKOU

Ingredience: Maso:  1kg mletého masa (mix hovězího a vepřového) 1 balení čínských nudlí (200g, takové ty hóóódně tenké dlouhé špagátky, na sílu jako naše vlasové nudličky) koření na mleté maso dle chuti 1 vejce sůl, olej na smažení   Salát:  den předen uvařené brambory ve...

HOVĚZÍ S RAJSKOU OMÁČKOU A TĚSTOVINAMI

HOVĚZÍ S RAJSKOU OMÁČKOU A TĚSTOVINAMI

Ingredience: 600 g hovězí krk, nebo pero 2 - 3 lžíce sádla 1 balení rajčatová šťávy 1 malý rajčatový protlak 1 – 2 lžíce hladké mouky 2 malé cibule Bobkový list Nové koření Celý pepř Cukr Sůl   Příprava:  V hrnci v osolené vodě si uvaříme hezký kousek hovězího masa...

Slaninové válečky pečené na pórkových bramborách

Slaninové válečky pečené na pórkových bramborách

Ingredience: 500 g mletého masa mix delší plátky slaniny na zabalení 1 vejce 1 střední syrová brambora nastrouhaná najemno menší cibule 2-3 stroužky utřeného česneku hrst strouhanky sůl, pepř mletá paprika mletý kmín brambory pórek (hodně) 1 paprikový lusk máslo nebo...

Smetanové kysané zelí

Smetanové kysané zelí

Ingredience: 500 g kysaného zelí 100 ml smetany na šlehání 1 cibule 2 lžíce cukru 2 lžíce hl. mouky lžíce sádla cca 400 ml drůbežího vývaru sůl, pepř 3 kuličky nového koření bobkový list mletá paprika   Příprava:  Na sádle zpěníme nakrájenou cibuli....

Tvarohovo-strouhankové knedlíčky s ovocnou omáčkou

Tvarohovo-strouhankové knedlíčky s ovocnou omáčkou

Ingredience: 500 g tvarohu v kostce 140 g jemné strouhanky 2 menší vejce 2 lžíce cukru 4 lžíce rozpuštěného másla špetka soli 300 g borůvek 200 g jahod 250 ml smetany 31% cca 1 lžíce vanilkového pudinku cukr podle chuti a kyselosti ovoce špetka...

Mleté kuličky dušené v mrkvi

Mleté kuličky dušené v mrkvi

Ingredience: 400 g mletého vepřového masa 1 vejce 1 větší šalotka 2 stroužky česneku 1/2 hrnku bílých burizonů 2-3 lžíce strouhanky sůl, pepř, mletý kmín olej na smažení 500 g mrkve 1 červená paprika 1 větší šalotka 1 lžíce hladké mouky cca 300 ml...

Pivní vepřové plátky na zelenině

Pivní vepřové plátky na zelenině

Ingredience: 600 g vepřových plátků (krkovice, kýta) 1 velká cibule 5-6 stroužků česneku 200 ml světlého piva 400 g sekaných rajčat (konzerva) 2 mrkve 1 menší cuketa 2 lžíce hrubozrnné hořčice 2 lžíce oleje špetka cukru a chilli sůl,pepř snítka...

MASOVÉ KULIČKY NA ŠVÉDSKÝ ZPŮSOB S BRAMBOROVOU KAŠÍ

MASOVÉ KULIČKY NA ŠVÉDSKÝ ZPŮSOB S BRAMBOROVOU KAŠÍ

Ingredience: Kuličky: cca 800g mletého masa (mix hovězí a vepřové) 1 cibule (nadrobno) olej 1/2 hrníčku strouhanky 1 vejce špetka muškátového oříšku sůl, pepř   Omáčka:  1 cibule (nadrobno) 50g másla 40g hladké mouky 600ml hovězího vývaru (já dala vodu a 1/2 kostky...

JAHODOVÉ KNEDLÍČKY Z TVAROHOVÉHO TĚSTA SE ZAKYSANOU SMETANOU

JAHODOVÉ KNEDLÍČKY Z TVAROHOVÉHO TĚSTA SE ZAKYSANOU SMETANOU

Ingredience: 250g měkkého tvarohu ve staniolu 70g změklého másla 70g dětské krupičky 70g hladké mouky 1 vanilkový cukr špetka soli citronová kůra (dala jsem 1/2 sáčku Finesse - citronová kůra s fruktózou od dr. Oetkera) mimo to ovoce dle chuti (u nás byly jahody) oslazená zakysaná...

HOLANDSKÝ ŘÍZEK S BRAMBOROVOU KAŠÍ

HOLANDSKÝ ŘÍZEK S BRAMBOROVOU KAŠÍ

Ingredience: 1 kg mletého masa 1 lžíce soli 1 lžíce cukru 200 ml vody 200 g tvrdého sýra (Eidam, Gouda nebo i jiný) 8-10 lžic strouhanky 4-6 lžic hladké mouky 2-3 vejce Pepř   Příprava:  Do mletého masa přidáme lžíci cukru a soli, přilijeme 200 ml vody, vše dobře promícháme...

Rychlé halušky z jogurtu

Rychlé halušky z jogurtu

Ingredience: 150 g bílého jogurtu 1 vejce 5-6 lžic polohrubé mouky na špičku nože kypřícího prášku sušený libeček sůl zelí, slanina nebo brynza   Příprava:  Nejdříve dáme vařit osolenou vodu, protože je to rychlovka. Jogurt, vejce, mouku, sůl, libeček a...

KUŘECÍ KARI PLACIČKY S CUKETOU

KUŘECÍ KARI PLACIČKY S CUKETOU

Ingredience: 3 velké kuřecí stehenní řízky (na drobnější kostičky) 1 středně velká cibule (nadrobno) 1 malá cuketa (cca 250g, nahrubo nastrouhat i se slupkou) 5 vajec 1 lžíce sušené majoránky 1 lžička kari koření 1 lžička mleté sladké papriky (dala jsem zauzenou) 1 lžička Magi 1 lžička...

TELECÍ ZÁVITKY NA HRUBOZRNNÉ HOŘČICI

TELECÍ ZÁVITKY NA HRUBOZRNNÉ HOŘČICI

Ingredience: Cca 1kg telecího masa (měla jsem karé) plátky anglické slaniny 1 hrubozrnná hořčice sůl, mletý černý pepř 1 kostka Masoxu sojová omáčka hladká mouka voda   Příprava:  Telecí karé není příliš vysoké, proto jsem řezala vždy 1cm silný plátek, ale nedokrojila až na...

KARBANÁTKY PEČENÉ V TROUBĚ

KARBANÁTKY PEČENÉ V TROUBĚ

Ingredience: Karbanátky:  Cca 1500g mletého masa (mix vepřového a hovězího) 2 středně velké cibule (nadrobno) 5 stroužků česneku (prolisovat) 4 lžíce plnotučné hořčice 4 lžíce ostrého kečupu 1 lžíce sušené majoránky sůl, mletý černý pepř 2 lžičky směsi koření na mleté maso 2...

PEČENÁ VEPŘOVÁ LÍČKA A BRAMBOROVÉ PYRÉ

PEČENÁ VEPŘOVÁ LÍČKA A BRAMBOROVÉ PYRÉ

Ingredience: Maso:  Cca 1kg vepřových líček 1 středně velká cibule (nadrobno) 3 stroužky česneku (nadrobno) 1/2 lžičky mletého chilli 1 lžíce medu 250ml světlého piva 250ml masového vývaru sůl, mletý černý pepř sušený česnek 1 lžička drceného...

SÝROVÉ BULKY

SÝROVÉ BULKY

Ingredience: 225ml vlažné vody 45ml oleje 420g hladké mouky 1 lžička cukru 1 a 1/2 lžičky soli 15g čerstvého droždí 1 vejce na potření tvrdý sýr strouhaný nebo plátky (já použila obyč. strouhanou "třicítku")   Příprava:  Těsto zpracováno a vykynuto v pekárně. Vykynuté...

ŠPÍZY Z KUŘECÍCH SRDÍČEK A ŠŤOUCHANÉ BRAMBORY S ČERSTVÝMI BYLINKAMI

ŠPÍZY Z KUŘECÍCH SRDÍČEK A ŠŤOUCHANÉ BRAMBORY S ČERSTVÝMI BYLINKAMI

Ingredience: Špízy:  500g chlazených kuřecích srdíček (očistit, omýt a osušit) cca 6 stroužků česneku (na silné plátky) čerstvá bazalka sůl, čerstvě mletý čtyřbarevný pepř olej nebo sádlo na smažení šťouchané brambory   Příprava:  Srdíčka vložíme do misky, osolíme a...

ZADĚLÁVANÉ KACHNÍ ŽALUDKY S DOMÁCÍM KYNUTÝM KNEDLÍČKEM

ZADĚLÁVANÉ KACHNÍ ŽALUDKY S DOMÁCÍM KYNUTÝM KNEDLÍČKEM

Ingredience: Cca 1kg kachních žaludků (odblanit a očistit od přebytečného tuku) 1 mrkev 1 petržel 1/4 celeru 1 cibule (neloupat) 1 vetší cibule (nadrobno pokrájet) 100g másla 60g hladké mouky 50ml smetany 6 kuliček nové koření 10 kuliček celého černého pepře 3 bobkové listy 3 lžíce...

Krůtí nebo jiné vařené maso v zeleninové omáčce

Krůtí nebo jiné vařené maso v zeleninové omáčce

Ingredience: miska krůtího vařeného masa 2 mrkve 1 petržel kousek celeru 1 cibule 400 g sekaných rajčat (konzerva) cca 2 hrnky vývaru z masa 80-100 ml smetany (podle chuti) olej + kousek másla 3 kuličky nového koření bobkový list sůl, pepř    Příprava:  Cibuli a...

Špenát se zakysanou smetanou a bramborové knedlíky se smaženou cibulí

Špenát se zakysanou smetanou a bramborové knedlíky se smaženou cibulí

Ingredience: sáček mraženého sekaného špenátu 1 menší cibule 3-4 stroužky česneku zarovnaná lžíce hladké mouky 1-2 lžíce zakysané smetany (podle chuti) 2 lžíce strouhaného parmezánu mléko podle potřeby sůl, pepř, olej    Knedlíky: 600 g vařených studených brambor 60 g...

Kolínka zapečená s třemi druhy sýrů

Kolínka zapečená s třemi druhy sýrů

Ingredience: 300 g kolínek 1 Camembert Niva a uzený sýr podle chuti cca 10 cherry rajčátek 4-5 nožiček kvalitních párků cca 70 g libové uzené slaniny 2 vejce 150 ml smetany nebo mléka plátek másla sůl,...

ŠPAGETY SE SLANINOU, SMETANOU A TYMIÁNEM

ŠPAGETY SE SLANINOU, SMETANOU A TYMIÁNEM

Ingredience: 400 g špagety 400 g slaniny 100 g sýru Niva nebo Gorgonzola Pár snítek čerstvého tymiánu 1 Smetana 33% Česnek Olej Pepř   Příprava:  Nejprve si uvaříme špagety v osolené vodě s trochou oleje (proti slepení).Slaninu nakrájíme a vypražíme na suché pánvi. Přidáme...

Šlehaný vepřový řízek se smetanou a sýrem

Šlehaný vepřový řízek se smetanou a sýrem

Ingredience: 500 g mleté vepřové plece 100 g smetany 33 % (půl kelímku) 80 g sýru typu Hermelín (menší balení) 100 g sýru Eidam Gouda sůl, pepř špetka pálivé papriky petrželka (nemusí být) mouka 1 vejce strouhanka (nejlépe ze dvou dnů starých rohlíků) tuk na...

KUŘECÍ ŠNEKY NA ŠPEJLI S BRAMBOROVOU KAŠÍ

KUŘECÍ ŠNEKY NA ŠPEJLI S BRAMBOROVOU KAŠÍ

Ingredience: 4 kuřecí prsní řízky 150g šunky 150g anglické slaniny sůl, mletý černý pepř sušený česnek grilovací koření   Příprava:  Maso rozříznout, rozklepat, z obou stran osolit, opepřit a okořenit, poklást plátky šunky a slaniny, srolovat a alespoň na hodinku, lépe na dvě,...

KUŘECÍ SMĚS S KUKUŘICÍ, PAPRIKOU A PÓRKEM

KUŘECÍ SMĚS S KUKUŘICÍ, PAPRIKOU A PÓRKEM

Ingredience: 4 kuřecí prsa 1 velká cibule 1 malý pórek 1 červená paprika 1 hrst kukuřice Jarní cibulka Sójová omáčka Worcester Kečup Škrobová moučka (Solamyl) Sušený česnek Olej Sůl, Pepř   Příprava:  Do misky si na nudličky nakrájíme kuřecí maso, osolíme, opepříme a...

Vařené vepřové v omáčce s brambory a žampiony

Vařené vepřové v omáčce s brambory a žampiony

Ingredience: 1 kg vepřových špic nebo masitých žeber 4-5 větších brambor 300 g žampionů 1 cibule 3 stroužky česneku 1 mrkev  kousek celeru 100 ml smetany (může být i zakysaná) 2 lžíce hladké mouky 5 kuliček nového koření 2 bobkové listy sůl, pepř,...

Gnocchi, zelí a uzené

Gnocchi, zelí a uzené

Ingredience: 200-250 g uzeného masa (krkovice, plec) 500 g kysaného zelí balení gnocchi (500 g) lžíce sádla 1 cibule kmín, sůl, pepř med nebo cukr vývar nebo voda   Příprava:  Na sádle orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli a na větší kousky nakrájené uzené...

ČEVABČIČI VE SLANINĚ A TEPLÝ NĚMECKÝ BRAMBOROVÝ SALÁT

ČEVABČIČI VE SLANINĚ A TEPLÝ NĚMECKÝ BRAMBOROVÝ SALÁT

Ingredience: Maso: Cca 600g mletého masa (já dala mix hovězího a vepřového) 1 syrová brambora (najemno nastrouhat) 100g strouhaného tvrdého sýra 2 vejce 3 stroužky česneku 2 jarní cibulky (nadrobno) 3 lžíce strouhanky 1 lžička ďábelského koření sůl, pepř mimo to plátky...

Masové kuličky na paprikách a pivu

Masové kuličky na paprikách a pivu

Ingredience: 500 g mletého masa mix  1 vejce 1 střední mrkev 1 menší cibule lžička papriky 50 ml studeného mléka 2-3 lžíce strouhanky pepř, sůl paprika červená, žlutá, bílá 5-6 cherry rajčátek velká cibule 200-250 ml světlého piva 2 lžíce rajského protlaku 2...

ČOČKA NA KYSELO

ČOČKA NA KYSELO

Ingredience: 500 g čočky 3 lžíce sádla 2 lžíce hladké mouky 1-2 lžíce octa Cukr Sůl Voda párek a sázené vejce   Příprava:  Čočku propláchneme, dáme do hrnce, zalijeme vodou a necháme namočenou do druhého dne. Čočku znovu propláchneme,...

Výlety, cestopisy, články a fotoreportáže

Hrad Trosky označil slavný cestovatel za osmý div světa. Co tajemného se skrývá v jeho podzemí?

Hrad Trosky označil slavný cestovatel za osmý div světa. Co tajemného se skrývá v jeho podzemí?

  Hrad Trosky patří svou siluetou k nejzajímavějším hradům vůbec. Nezvyklý tvar tvořený dvěma čedičovými sopouchy, spousta legend, podzemní labyrint a díra do pekla. Trosky jsou zkrátka po všech stránkách mysteriózním místem, které cestovatel Alexander Humboldt dokonce označil za osmý div...